Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Sobota 15.8.2020.
Meniny má Marcela, zajtra Leonard.

logo

STRETNUTIE S MIKULÁŠOM.

Svätý Mikuláš patrí medzi obľúbených svätcov, ktorého poznajú hlavne deti. Bol biskupom v Myre (dnešné Demre v Turecku) a o jeho štedrosti a dobrote vedeli široko - ďaleko.

Najviac známou je príhoda, ako otec nemohol vydať svoje tri dcéry, pretože nemal pre ne veno. Keď sa to sv. Mikuláš dozvedel, v noci pod rúškom tmy dal mešec zlata tomuto otcovi do okna. Malo to byť na veno najstaršej dcére. To sa opakovalo druhý aj tretí raz, zakaždým pre ďalšiu dcéru. Tak im pomohol vydať sa.

Odtiaľ je pravdepodobne ľudový zvyk vyčistiť si topánky a dať ich do okna, aby tam deti na druhý deň našli veľa sladkostí, ovocia, prípadne iných darčekov.

Mesto Bytča v spolupráci s Centrom voľného času pri Základnej škole Ul. Mieru pripravilo v predvečer sviatku sv. Mikuláša 05.12.2019 pre deti "Stretnutie s Mikulášom". Program sa začal v Kultúrnom dome divadelným predstavením Budkáčik a Dubkáčik a potom Mikuláš rozdával sladké balíčky pre zúčastnené a netrpezlivé deti.

Keď už boli všetky zvedavé očká naplnené radosťou, Mikuláš na koči ťahanom dvoma krásnymi koňmi dorazil na Námestie SR v centre mesta. Mikuláš svojou berlou rozsvietil vianočný stromček a to je už znak pre nás všetkých, že sa Vianoce nezadržateľne blížia.

Program ďalej pokračoval na pódiu, kde Mikuláš so svojimi pomocníkmi rozdával balíčky, ktoré Mesto Bytča pripravilo pre všetky deti mesta v počte až 1000 kusov. Takto sme mohli urobili radosť veľkému počtu detí. Toto podujatie poctil svojou návštevou zástupca primátora p. J. Babušík, ktorý sa prihovoril všetkým deťom a ich rodičom, a dekan našej farnosti p. Anton Duník. 

Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí pripravovali toto azda najmilšie podujatie pre deti.

 

Text a foto: Katarína Gulašová

DSC_7785.JPGDSC_7756.JPGDSC_7766.JPGDSC_7769.JPGDSC_7792.JPGDSC_7795.JPG

 

 


9.12.2019