Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Piatok 1.12.2023.
Meniny má Edmund, zajtra Bibiána.

logo

Technické služby mesta Bytča majú novú traktorovú kosačku

O údržbu zelene a kosenie priestranstiev v meste sa už roky starajú Technické služby mesta Bytča. Kosenie v meste má svoj systém, ktorý je však v neustálom vývoji.

„Tento rok predpokladáme minimálne šesť kosieb. Prvá kosba začne v apríli a končiť bude v novembri zberom lístia. V meste sú však aj priestranstvá, ktoré sa kosia častejšie - tzv. reprezentačná zeleň. Takými sú napríklad parky. Parky majú plánovaný  počet kosieb desaťkrát, ale v minulom roku sa kosili dvanásťkrát,“ vysvetľuje Daniel Cigánik, vedúci Technických služieb.

Na kosenie majú TSMB päť traktorových kosačiek, z toho dve sú v havarijnom stave. Pokosená tráva sa vozí do kompostárne v Hričove. Počet pracovníkov, ktorí sa podieľajú na kosbe, je variabilný a závisí od predpokladaného množstva práce. ,, Na pracovnej zmene je to približne šesť pracovníkov. Podľa potreby berieme aj brigádnikov a využívame aj dlhodobo nezamestnaných občanov.“

K už spomenutým kosačkám pribudla pred niekoľkými dňami nová traktorová kosačka Etesia HYDRO 124. Nová kosačka má rýchlejší prejazd a hlavne efektívnejšie kosenie, pretože dokáže vyklopiť pokosenú trávu do veľkoplošných kontajnerov. Zakúpená bola cez verejné obstarávanie a bude sa používať pre potreby mesta a mestských častí verejnej zelene.

„Kosenie je činnosť, ktorá nikdy nie je ideálna, a tak k nej musíme aj pristupovať. Našu prácu ovplyvňuje počasie, ktoré je častokrát nepredvídateľné. Má čo do toho povedať svoje aj technika, ľudský faktor a, samozrejme, aj organizácia práce. Tieto tri faktory sú v našich rukách a považujem ich pri tejto práci za rozhodujúce. Našim poslaním je robiť mesto krajším. Pokosené mesto je totiž dôležitou súčasťou pri napĺňaní tohto poslania,“ dodáva na záver vedúci Technických služieb Daniel Cigánik.

 

Zdenka Svrčková

 

nová kosačka


19.3.2015