Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Piatok 1.12.2023.
Meniny má Edmund, zajtra Bibiána.

logo

Návšteva z partnerského mesta Opoczno

V dňoch od 8. do 10. júla 2011 sa v našom meste uskutočnila návšteva zástupcov partnerského mesta Opoczno, pri príležitosti osláv 90. výročia založenia Mestského dobrovoľného hasičského zboru Hliník nad Váhom. Táto nadviazala na stretnutie našich zástupcov mesta v Opoczne (máj 2011), kde obe strany podpísali na ďalšie 4 roky dohodu o partnerskej spolupráci medzi mestami Bytča a Opoczno. Našu delegáciu doplnila p. Katarína Kasagrandová, ktorá reprezentovala umeleckú obec výstavou prác - ikon.

V nadväznosti na oslavy 90. výročia bola pripravená hasičská súťaž na ihrisku v Hliníku nad Váhom. Medzi cca 40 zúčastnenými družstvami súťažil aj 10 členný hasičský zbor z partnerského mesta Opoczno. Ostatní členovia poľskej delegácie si prezreli priestory ZŠ na Ul. Mieru, navštívili Štátny oblastný archív Bytča spojený s odborným výkladom pani riaditeľky PhDr. Janky Kurucárovej a obhliadka mesta bola ukončená prehliadkou drotárskych prác v priestoroch Sobášneho paláca.

O 17,00 hodine sa v Dome kultúry v Bytči konala vernisáž výstavy našich umelcov p. Bohuslava Behríka a p. Ladislava Prítla v spojení s prezentáciou prác poľského ľudového umelca p. Andrzeja Oliwu. Predmetná výstava bude v našich priestoroch trvať do 22.7.2011.

Vo večerných hodinách delegáciu našich hostí, ktorú viedol  zástupca primátora p. Janusz Macierzynski a prednosta úradu p. Kazimierz Kozuchowski, sprevádzanú našimi zástupcami mesta p. Vladimírom Tvrdým, zástupcom primátora a p. Andrejom Gallom, prednostom úradu, čakali vyhlásenia výsledkov hasičskej súťaže.

V nedeľu, v posledný deň návštevy, sa pri príležitosti už spomínanej oslavy, uskutočnila slávnostná svätá omša v Dome obradov Hliník nad Váhom venovaná záslužnej práci hasičov, na ktorej sa zúčastnil aj predseda Žilinského samosprávneho kraja p. Juraj Blanár, zástupcovia mesta Opoczno, mesta Bytča p. Miroslav Minárčik, primátor mesta a p. Andrej Gallo, prednosta úradu. Po svätej omši sa v doprovode dychovej hudby Hrabovanka sprievod presunul na ihrisko v Hliníku nad Váhom, kde za účasti p. Blanára a p. Minárčika boli odovzdané ocenenia členom MHV DZ Hliník nad Váhom a ich priaznivcom.

Po oficiálnom ukončení osláv a slávnostnom obede sa primátor mesta p. Minárčik rozlúčil s návštevou z partnerského mesta Opoczno.

Primátori miest pri podpise zmluvy (Opoczno)Delegácia z Opoczna v BytčiVystavovatelia ikon p. Oliwa, p. Kasagrandová a kronikárka mestap. Behrík a jeho dielap. Prítel a jeho dielasv. omša v Hliníkusv. omša v HliníkuSprievod v HliníkuOcenení členovia MHV DZ Hliník nad Váhom s primátorom mesta


13.7.2011