Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Pondelok 11.12.2023.
Meniny má Hilda, zajtra Otília.

logo

Partnerstvo Bytče a Opoczna



V dňoch 7.-9. septembra 2019 zástupcovia samosprávy Mesta Bytča navštívili poľskú obec a mesto Opoczno (Opočno). Delegáciu, ktorú viedol zástupca primátora mesta, Ing. Juraj Babušík, tvorili poslanci Mestského zastupiteľstva v Bytči: Mária Fujdiaková, Peter Svetloššák a vedúci zamestnanec úradu Ing. Waldemar Oszczęda.
Návšteva, ktorá sa konala na pozvanie samosprávy Opoczna, súvisela s podpísaním poslancami MZ v Bytči skoršie schválenej dohody o pokračovaní vzájomného partnerstva a spolupráce medzi obidvoma mestami, ktorá sa traduje od roku 1998.
Počas návštevy zástupca primátora Bytče a zástupca primátora Opoczna, Tomasz Łuczkowski, slávnostne zasadili spoločný dub v novotvoriacom sa stromoradí partnerských miest, zriadenom pri Mestskom kultúrnom dome v Opočne. Neskôr delegácia uskutočnila exkurziu do jedného z miestnych závodov OPOCZNO S.A., kde mala možnosť pozrieť si modernú technologickú linku na výrobu keramických dlaždíc a obkladačiek. Po návrate do centrum mesta sa zúčastnila kultúrneho podujatia Národné čítanie, konaného s účasťou širokej verejnosti v parku na hlavnom  námestí mesta.
V sobotu večer sa uskutočnilo slávnostné podpísanie dohody o pokračovaní partnerstva miest v rokoch 2019-2022. Po tomto akte sa konalo spoločné stretnutie zástupcov obidvoch samospráv spojené s večerou.
V nedeľné popoludnie delegácia Bytče v sprievode poľských priateľov, sa zúčastnila obecných a mestských dožinkových slávností, ktoré sa začali ďakovnou svätou omšou, pri príležitosti úspešného zberu poľnohospodárskej úrody. So sprievodom ulicami mesta sa presunula na miesto, kde sa konala dožinková slávnosť a s touto spojené prezentácie, výstavy a kultúrne podujatia. Spolu so zástupcami Opočna, niektorými poslancami a senátormi poľského parlamentu, prítomnými na slávnosti, navštívili prezentácie viacerých obcí. Mali možnosti porozprávať sa s miestnymi roľníkmi, vidieť a ochutnať plody ich ťažkej práce ako aj niektoré regionálne špeciality.
Záverom návštevy zástupcovia Bytče navštívili mestský úrad, kde sa rozlúčili so zástupcami družobného Opočna. Súčasne poďakovali za pozvanie na peknú dožinkovú slávnosť, srdečne prijatie, pohostinnosť a pozvali domácich na recipročnú návštevu do Bytče.

Text: Ing. Waldemar Oszczęda
Foto: UM Opoczno

Partnerstvo Bytče a OpocznaPartnerstvo Bytče a OpocznaPartnerstvo Bytče a OpocznaPartnerstvo Bytče a OpocznaPartnerstvo Bytče a OpocznaPartnerstvo Bytče a OpocznaPartnerstvo Bytče a OpocznaPartnerstvo Bytče a OpocznaPartnerstvo Bytče a Opoczna


24.9.2019