Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Nedeľa 29.1.2023.
Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

logo

Europrojekt: Spoločne za bezpečnosť obyvateľov a ochranu krajiny bez hraníc

Mesto Bytča sa zapojilo do europrojektu pre hasičov „Spoločne za bezpečnosť obyvateľov a ochranu krajiny bez hraníc“.

Partnermi projektu sa okrem nášho mesta stali: mesto Karolínka, mesto Púchov a obec Vysoká nad Kysucou. Spoločné náklady predstavujú 999.676,42 eur z čoho pre Bytču sa vyčlenilo 214.730,60 eur. Z týchto peňazí naše mesto zatiaľ obstaralo 4 prepravné hasičské vozidlá Renault Master v cene 81.960 eur a technické hasičské vybavenie pre príslušníkov zboru vo výške 59.976 eur (plávajúce čerpadlá, motorové píly, záchranárske lekárničky, genfovaky, zásahové obleky, zásahové prilby, obuv, rukavice, hadice, zásahové prúdnice, rozdelovače, sacie vedenie, sacie koše, vrecia na piesok, rebríky výsuvné, čižmy, pršipĺášte, hasiace prístroje, ručné náradie – lopaty, krompáče, sekery, hrable, stojany s reflektormi.) 

Projekt pokračuje ešte aj do dnešných dní. V súčasnosti mesto zabezpečuje pre hasičov motorový čln, navigáciu GPS a elektrocentrály za finančnú čiastku  približne 20.000 eur.

Vrámci tohto europrojektu sa doposiaľ uskutočnilo jedno spoločné cvičenie hasičov v partnerskom meste Karolínka. V marci v roku 2015 sú naplánované ešte 3 spoločné cvičenia už u slovenských partnerov projektu. Predpokladá sa, že europrojekt bude ukončený 30.apríla v nasledujúcom kalendárnom roku.

Tomuto hlavnému projektu predchádzali mikroprojekty medzi mestom Bytča a mestom Karolínka. Mesto Bytča zastupovali na cvičeniach v Karolínke ako aj v Bytči - DHZ Bytča a DHZ Hliník nad Váhom.

  1. Mikroprojekt predstavuje vybavenie školiaceho strediska v meste Karolínka, mesto Bytča dostalo notebook.
  2. Mikroporjekt tiež zahŕňa vybudovanie trafostanice v meste Karolínka, mestu Bytča prináleží dieslová elektrocentrála.
  3. Mikroprojekt taktiež spočíva v  zabezpečení pitnej vody pre obyvateľov mesta Karolínka ako aj Bytče a obe strany obstarali  cisternový vlek na pitnú vodu.

Všetko je a aj bude pripravené či už na pomoc obyvateľom alebo na činnosť hasičský zborov patriace pod mesto Bytča ( DHZ Bytča, DHZ M. Bytča, DHZ Hliník n Váhom, DHZ Hrabové, DHZ Mikšová a DHZ Pšurnovice.)

Mesto Bytča podporuje hasičskú činnosť aj z rozpočtu samosprávy. Na rok 2014 bola vyčlená suma vo výške 31.920 eur. Z tejto hodnoty 12.650 eur predstavuje materiálne vybavenie, PHM, servis vozidiel, opravy hasičskej techniky a pod. Finančná čiastka 19.270 eur ide na prevádzku budov „hasičských zbrojníc“ (energie, opravy, revízie, poistenie, ….) Zároveň k 30.septembru boli podporené súťaže v hasičskom športe v celkovej sume 2.750 eur.

 

europrojekt pre hasičoveuroprojekt pre hasičoveuroprojekt pre hasičoveuroprojekt pre hasičoveuroprojekt pre hasičov


10.10.2014