Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Štvrtok 30.11.2023.
Meniny má Ondrej, Andrej, zajtra Edmund.

logo

Opatrnosť počas vianočného nakupovania

Vážení spoluobčania, dovoľte, aby sme Vám predstavili  odporúčania mestskej polície, ktoré pomôžu znížiť riziko Vášho okradnutia počas predvianočného nakupovania. Čas Vianočných sviatkov sa nezadržateľne blíži. Na adventnom venci už svieti jedna sviečka, čo značí, že sa kráti čas na dokúpenie darčekov pre svojich blízkych.

Iste budete súhlasiť s tým, že v tomto čase trávia mnohí z nás v obchodoch, nákupných centrách, na trhoviskách, s plnšími peňaženkami ako je zvykom v iné dni roka. Naša pozornosť sa viac než na kontrolovanie svojich osobných vecí upriamuje na to, aby sme na niečo, či niekoho nezabudli a aby sme vybrali taký darček, ktorý najviac poteší našich blízkych. Mestská polícia upozorňuje, že čas predvianočných nákupov je obdobím, kedy dochádza k majetkovým škodám omnoho častejšie než počas bežného roka, pretože zlodeji vedia veľmi dobre využiť nepozornosť, „tlačenicu“ v obchodoch, na trhoviskách, v prostriedkoch hromadnej dopravy. Sú neustále pripravení využiť vhodnú príležitosť a pripraviť nepríjemné prekvapenie. Kým Vy nakupujete, zlodeji majú čas pozorovať Vás a striehnuť na vhodnú príležitosť. Spravidla sa zlodeji zamerajú na takú osobu, ktorá sa počas nakupovania správa nedostatočne obozretne a rizikovo. Riziko, že si zlodeji počas vianočných nákupov vyhliadne práve Vás, môžete pritom znížiť aj Vy sami. Ako? Veľmi jednoducho: tým, že budete dodržiavať zásady bezpečného nakupovania. Mestská polícia odporúča: Ako sa nestať obeťou krádeže Všeobecné pravidlá bezpečného nakupovania

Nenechávajte si nákupy na poslednú chvíľu. So vzrastajúcim tlakom z nedostatku času, množstvom ľudí v nákupných centrách a veľkosťou nákupu vzrastá aj riziko krádeží.

Ak je to možné, pokúste sa vyhnúť predajným časom, kedy je na predajných miestach najviac ľudí. Ak to možné nie je, zariaďte sa pri plánovaní nákupu tak, aby ste ho nerealizovali sám/sama. Dvaja skôr ustrážia svoje veci, tiež dokážu rýchlejšie zareagovať v prípade ohrozenia.

Pokiaľ je to možné, nenoste so sebou veľkú hotovosť. Používajte rôzne spôsoby platby a uprednostňujte bezpečnejšie formy úhrady. Ak nemáte inú možnosť ako je platba v hotovosti, rozdeľte si hotovosť na viacero rovnako bezpečných miest.

• Rovnako ako so svojou hotovosťou nakladajte aj so svojimi osobnými dokladmi, kľúčmi od bytu, kľúčmi od motorového vozidla, mobilným telefónom. Neodkladajte ich všetky spolu na jedno miesto, odložte si ich na viacero miest, na ktorých ich budete mať pod kontrolou.

Všímajte si svoje okolie a čo sa okolo Vás deje. Vyhýbajte sa hlučným skupinám, ktoré sa snažia odpútať Vašu pozornosť. Ak sa Vám zdá niekto podozrivý, snažte sa vyhnúť priamemu stretnutiu, kontaktu s ním. Upozornite na neho predávajúcich, príp. bezpečnostnú službu. Kontaktuje mestskú políciu a požiadajte o pomoc.

• Ak sa nevyhnete tomu, aby ste zakúpený tovar (alebo tiež iné osobné veci) počas vianočného nakupovania uskladnili vo svojom aute, nedržte žiadne predmety, škatule, tašky, iné veci, ktoré by mohli byť pre zlodejov lákavé, na zadných sedadlách svojho auta prípadne inak viditeľne uložené. Odložené veci vždy odkladajte do kufra auta, cenné predmety (notebook, doklady a pod.) si radšej vezmite so sebou.

• Buďte pozorní aj pri odkladaní nákupu do svojho motorového vozidla. Nikdy nenechávajte pri odkladaní nákupu otvorené všetky dvere na aute, kým budete venovať pozornosť nakladaniu tovaru, zlodeji majú čas do auta nastúpiť a ak v ňom necháte aj kľúče, uľahčíte im ich prácu.

Záleží nám na bezpečnosti obyvateľov mesta Bytča a jeho návštevníkov počas predvianočného obdobia, preto vydáme pokyny hliadkam, aby venovali zvýšenú kontrolu potenciálne rizikových miest. Venujte teda taktiež pozornosť miestam, na ktorých sa nachádzate a uistite sa, či sa vo Vašej blízkosti nachádza policajná hliadka, ktorú môžete v prípade potreby kontaktovať.

A ešte zopár odporúčaní na záver:
• V prípade potreby volajte linku mestskej polície 159.
• Neváhajte kontaktovať mestskú políciu aj v prípade, že sa cítite ohrození, alebo ste boli svedkom pokusu o krádež.
• Ak ste boli okradnutí, kontaktujte bezodkladne políciu. Ohláste aj pokus o krádež a všetko, čo s tým súvisí.

Dúfame, že budú naše rady pre Vás užitočné a pomôžu Vám ochrániť sa i pred tými najšikovnejšími zlodejmi. Prajeme Vám, aby bol čas príprav na slávenie Vianoc i Nového roka v kruhu Vašej rodiny pokojný a radostný.


Vaša mestská polícia

vianočné nákupyvianočné nákupyvianočné nákupy


28.11.2011