Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Piatok 10.4.2020.
Meniny má Igor, zajtra Július.

logo

Ako sa správať pri kontakte s neznámymi ľuďmi

Skúsme si priblížiť ako by malo vyzerať ideálne spoločenské správanie človeka. Verejnosti sa prezentujeme hneď viacerými spôsobmi:

Výzorom
Predovšetkým mladí ľudia sa snažia vyzerať čo najvýraznejšie a neprehliadnuteľne. Držiac sa týchto myšlienok prídu často na významné spoločenské podujatia nevhodne oblečení, či nalíčení. Je samozrejme, že sa snažia upriamiť pozornosť na svoju osobnosť, a chcú byť za každých okolností ,,sami sebou“. Spoločenské pravidlá však odporúčajú nevybočovať z radu. Je vhodné prísť v oblečení, ktoré sa vyžaduje. Neodporúča sa pri jeho voľbe experimentovať, pretože si nevyslúžite obdiv okolia, ale iba jeho nechápavé pohľady.

Správaním
Pozdrav – mal by byť vyslovovaný zrozumiteľne a nahlas. Príliš tichý pozdrav vzbudzuje dojem, že o dotyčnú osobu nejavíte záujem. Príliš hlasný a afektovaný pozdrav pôsobí nevhodne, často až posmešne. Pri zdravení pozerajte človeku priamo do očí.  

Podanie ruky - mnoho ľudí si o človeku robí prvú mienku na základe jeho podania a stisku ruky. Vždy platí, že ruku podáva žena mužovi, nadriadený podriadenému a starší mladšiemu. Pri stisku ruky hlaďte danej osobe do očí. Čo sa týka sily stisku- slabý pôsobí neúctivo, silný vulgárne. Voľte zlatú strednú cestu, aby podanie bolo čo najsrdečnejšie. Nepodávajte mokrú ruku! Noste na spoločenské udalosti preto pre istotu vreckovky.

Predstavenie sa - nepredstavujeme sa pri každom styku s inou osobou. Nepredstavujú sa ľudia stretajúci sa v obchode, reštaurácii, na ulici, ľudia sediaci pri väčšom stole s nami pri jedle. Predstavujú sa ľudia sediaci pri jednom stole na významnej spoločenskej udalosti. Predstavujeme ľudí, ktorí sú nám známi, ale našim priateľom  nie. Kedysi sa na tento akt podujímala výlučne tretia osoba. Dnes je už bežné, že ľudia sa predstavujú i sami.

Rozhovor - pri prvom rozhovore s novou osobou sa zameriavame na diskutovanie
o všeobecných témach známych každému človeku. Nie je vhodné rozoberať svoj osobný život, či pýtať sa dotyčného na ten jeho. Snažíme sa skôr načúvať slovám druhého a dávame mu otázky, aby mohol ďalej rozprávať o sebe, pokiaľ mu to tak vyhovuje. O svojich názoroch začneme hovoriť až vtedy, ak sa nás na ne spýta. Dobrý spoločník je ten, ktorý dokáže počúvať, nie ten, ktorý rozpráva hodiny len o sebe.

Celkové vyžarovanie a osobný petenciál - sú ľudia, ktorí ani nemusia prehovoriť, srší z nich pozitívna energia a okamžite si získavajú sympatie ostatných. Pokiaľ neviete, ako sa stať takým človekom, skúste sa zamyslieť nad tým, či ste so sebou spokojný, či na vašom tele, či schopnostiach nie je niečo, čo chcete zmeniť. Pokiaľ dosiahnete harmóniu vo svojom vnútri, nebude záležať na tom, ako vyzeráte, charizmu bude vyžarovať vaša osobnosť, nie telo. Overený postup však znie: usmievať sa, vystrieť sa a sebavedomo vystupovať a rozprávať, aj keď sa tak v skutočnosti necítite.

Pripomenutie pravidiel spoločenského správania nie je na škodu, najmä ak ide o správanie sa pri kontakte s neznámymi ľuďmi. Veľa šťastia pri ich úspešnom praktizovaní!


15.8.2011