Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Štvrtok 29.10.2020.
Meniny má Klára, zajtra Šimon(a).

logo

Mesiac úcty k starším

primator2018.jpg

V našom meste sa už stalo tradíciou, že každoročne  pre svojich občanov pripravíme kultúrny program pri príležitosti - Mesiaca úcty k starším. V súčasnej situácii sa z dôvodu prijatých opatrení tento verejný program nemôže uskutočniť.
Dovoľte mi teda, aby som sa vám všetkým seniorom aspoň touto formou prihovoril. Jeseň je naozaj krásna. A v jednom zo svojich mesiacov, ktorý sme nedávno začali, nám pripomína jednu z najvzácnejších cností, ktorá môže byť zrodená v duši človeka. Je ňou úcta k starším. Na prejav úcty však nestačí len 1. október - Svetový deň seniorov a následne celý október - ako Mesiac úcty k starším, kedy si pripomíname zásluhy starších spoluobčanov o náš dnešok. Úctu treba prejavovať počas celého roka... nájdime si čas, vľúdne slovo, úsmev pre starších neustále, nielen počas októbra. Nezabúdajme, že každému z nás pribúdajú roky. Neúprosne a neomylne ich prideľuje čas zo svojho náručia nám všetkým. Starnutie prichádza pomaly, nenápadne. Tak, ako sa pominú letné dni a znenazdania prichádza jeseň a my len hľadíme, čo sa to v prírode deje. Nedá sa tomu vyhnúť. Človek sa ocitá v jeseni života a v spomienkach sa obzerá do minulosti. A spomienky sú pestré ako tá príroda na jeseň. Hýri najkrajšími farbami – zlatožltá, červená, hnedá, pomaly sa vytráca zelená a nahrádza ju obyčajná šedá. Tak aj v spomienkach sa nájdu najkrajšie prežité roky, ale aj vážne, až smutné obdobia. Pripomíname si a bilancujeme s vami, čo ste počas svojho života urobili pre svoje deti, rodinu, či pre svoje mesto. Ceníme si Vaše skúsenosti, životné múdrosti, vážime si Vaše vrásky, vlasy postriebrené šedinami, teplo v srdci, odovzdanosť dlane. Tešíme sa s Vami, že ste mali šťastie dožiť sa vyššieho veku. Mnohí už stoja na prahu obdobia, v ktorom sa postupne strácajú životné sily, fyzické i psychické schopnosti, prichádzajú zdravotné ťažkosti a stráca sa životný elán. Verte, že krásu a pôvab vášmu životu budú dodávať jedinečné okamihy šťastia, ktoré budeme prežívať spolu s vami, našimi rodičmi, starými rodičmi... každý z vás je milovaný, každý z vás je potrebný. Každé obdobie života má svoje svetlé i tienisté stránky. Nenechajte sa tmou veku odradiť a ochudobniť o nádej na šťastie. A aj keď sa na oblohe vášho života rozprestrú husté mraky, majte na pamäti, že za nimi sa ukrýva žiarivé slnko, ktoré jedného dňa určite vyjde.
Milí naši seniori, prajem Vám pevné zdravie, veselú myseľ, veľa úsmevu, elánu a radosti zo života . Prežite ďalšie roky obklopení láskou, úctou a pozornosťou svojich najbližších a dni vášho zrelého veku prepletené vďačnosťou nás všetkých. Nech je vaša jeseň plná farieb, z ktorých každá bude znamenať jedno krásne prežité obdobie života.

S úctou

Ing. Miroslav Minárčik
primátor mesta

kytica_starsim.jpg


15.10.2020