Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Utorok 19.10.2021.
Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

logo

Svetoznámy mím Milan Sládek vydal a pokrstil knihu básni Vlada Hujíka

V Bytčianskom dome kultúry sa v piatok podvečer stretli priatelia, rodáci a obdivovatelia básnika, prozaika, publicitu a novinára Vlada Hujíka. Prišli všetci, ktorí poznali tohto skromného človeka, aby si pripomenuli jeho minulo-ročné  nedožité 75. narodeniny. Rodák z Plání, osady nad Petrovicami, zasvätil svoj celý život rodnému kraju, pre ktorý žil.

„ Vlado Hujík bol nielen vnímavý, premýšľajúci a vzdelaný človek, ale bol aj literárne činný. Bol kronikárom tohto kraja. Dokumentoval nielen  históriu osady Pláne, ale aj  udalosti spojené so životom  tejto osady, ale aj udalostí spojené so životom jej obyvateľov. Bol som nadšený jeho nadaním, s akým vedel narábať so slovom, ako reflektoval svoj život“, prezradil nám svetoznámy mím Milan Sládek, ktorý v osade prežil desiatky rokov a dodal „ Rozhodol som sa vzdať hold jeho pamiatke tým, že sa postarám o vydanie knižky jeho básní a budem ich aj ilustrovať. Mám pocit, že som mu to za naše dlhoročné priateľstvo dlžný. Zároveň si myslím, že si jeho kvalitná poézia vydanie skutočne zaslúži“.

Práve preto Krajské kultúrne stredisko v Žiline a mesto Bytča pripravilo pod záštitou primátora Miroslava Minárčika zaujímavé podujatie. V bohatom kultúrnom programe nechýbali ani piesne tohto kraja, v podaní Folklórnej skupiny Javorníček z Hvozdnice a heligónkara Jožka Hujíka z Plání. Príjemný večer spríjemnili aj básne Vlada Hujíka a premietnutie filmového dokumentu Poet z lazov.

V takejto slávnostnej atmosfére uviedol  Milan Sládek a primátor mesta Miroslav Minárčik do života básnické zbierku Vlada Hujíka  ŽIVOT NA ZEMI. Všetci prítomní, ktorí si prišli pripomenúť svojho rodáka a priateľa, s nadšením prežívali umeleckú pantomímu Milana Sládka, ktorou spríjemnil toto piatkové spoločenské podujatie v Bytčianskom Dome kultúry.

 

Text a foto: Milan Kosec

DSC_3063.JPGDSC_3075.JPGDSC_3077.JPGDSC_3087.JPGDSC_3102.JPGDSC_3104.JPGDSC_3106.JPGDSC_3109.JPGDSC_3127.JPGDSC_3134.JPGDSC_3136.JPGDSC_3150.JPGDSC_3152.JPGDSC_3162.JPGDSC_3185.JPGuinkujuci.jpg


20.9.2021