Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Piatok 3.12.2021.
Meniny má Oldrich, zajtra Barbora.

logo

STANISLAV BÍROŠ.

Dňa 12. 11. 2021 si pripomíname 120 rokov od narodenia nášho slávneho rodáka menom Stanislav Bíroš. Narodil sa 12. 11. 1901 a zomrel 19. 09. 1983.

Stanislav Bíroš je pochovaný v Bytči na cintoríne so svojou manželkou. V meste Bytča je po ňom pomenovaná ulica a v tejto ulici stojí dodnes aj jeho dom. V súčasnosti sa v ňom nachádza byt a predajňa plávajúcich podláh a bytových doplnkov.

Mestský klub Klub muzeálnej a galerijnej spoločnosti v Bytči zachránil umelecké predmety, ktoré sa nachádzali v dome Stanislava Bíroša. Tieto predmety boli uložené v budove Polikliniky a teda konkrétne v pivnici pri väzenskej cele v budove bývalého Okresného úradu. Za aktívnej účasti bývalého riaditeľa školy Mgr Rudolfa Takáča boli tieto predmety prevezené do budovy školy, kde boli uskladnené. V súčasnosti sú inštalované vo foaye Domu kultúry.

Mestský klub Klub muzeálnej a galerijnej spoločnosti v Bytči vydal Vlastivedného sprievodcu v roku 2001 číslo 2 od autorov Mgr. Milana Badíka a Mgr. Ľubice Hanuliakovej. Do sprievodcu prispel článkom aj vtedajší primátor mesta Bytča Ing. Peter Korec a báseň napísal Milan Marciník. Vlastivedný sprievodca je pre verejnosť dostupný v Mestskej knižnici v Bytči a na stránke www.collectorum.eu.

Stanislav Bíroš bol teda maliar, grafik, sochár a pedagóg. Pôsobil aj v komunálnej politike a bol poslancom zastupiteľstva.

 Mesto Bytča plánuje do konca roka 2021 vydať pohľadnicu pri príležitosti tohto jubilea.

 Citát z Vlastivedného sprievodcu, v ktorom priblížime čitateľom Stanislava Bíroša.

 „Keď sa pozabudne na sľub“

„Z ďalších príbehov, ku ktorým vo svojich spomienkach sa rád a často navracal pán Stanislav Bíroš, je príhoda v súvislosti na pani Pondušovú. Jeho priateľka, sa odoberala z Bytče na cestu do Ameriky (USA), pánovi profesorovi prisľúbila, že mu pošle cigarety „ameriky“. Stanislav Bíroš, ako vtedajší fajčiar, ktorý pociťoval nedostatok cigariet na trhu – obmedzené zásobovanie ako dôsledok povojnového obdobia sa sľubu veľmi potešil. Pán profesor trpezlivo čakal na balíček z Ameriky, ale keď uplynul štvrťrok, balíček neprichádzal, tak sa rozhodol konať. Priateľke do Ameriky poslal list. Pani Pondušová po otvorení listu ihneď konala a Stankovi do Bytče poslala veľký balík s cigaretami. Pán Stanislav Bíroš medzi priateľmi úsmevne vypúšťal obláčiky vonného cigaretového dymu a trpezlivo každému pri rozdávaní cigariet rozprával, ako cigarety za ním prišli, Vysvetľoval, ako na papier namiesto napísaného listu nakreslil popolník, na ktorom bola položená horiaca cigareta , z ktorej nad popolníkom sa vinul dym v podobe veľkého otáznika. Tento list – kresbu poslal priateľke do Ameriky. A ako vidíte, zabralo to. Načo dlhé vypisovanie, veď postačuje kresba a tá mala čarovnú moc Sľúbené cigarety som dostal.“

 

Text: Martin Gácik

Foto: Zdenka Svrčková

DSC_9440.JPGDSC_9443.JPGDSC_9444.JPGDSC_9446.JPGDSC_9447.JPG

 


12.11.2021