Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Streda 29.11.2023.
Meniny má Vratko, zajtra Ondrej, Andrej.

logo

Stretnutie s PhDr. Milanom Várošom

V piatok 2.novembra 2012 v Dome kultúry v Bytči sa uskutočnila beseda s PhDr. Milanom Várošom, autorom úspešných publikácií, majiteľom niekoľkých významných ocenení a čestným občanom mesta Bytča.

Stretnutie zorganizoval mestský klub dôchodcov JEDNOTA. Pozvanie od  predsedníčky klubu p. Ďurjanovej, okrem iných hostí, prijal aj primátor mesta Bytča p. Miroslav Minárčik, ktorý spolu s p. Ďurjanovou aj zahájili otvorenie besedy.

Primátor v krátkom príhovore podčiarkol, že je pre naše mesto veľkým šťastím, že má aj takých vzácnych ľudí, žijúcich a pracujúcich v duchu najvyšších morálnych hodnôt nadradených často krát nad vlastné záujmy.

PhDr. Milan Vároš sa narodil 30.03.1937 v Bytči, kde absolvoval aj jedenásťročnú strednú školu. Po jej ukončení nejaký čas pracoval v rodnom meste ako redaktor okresných novín. Študoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
V rokoch 1960 – 1969 bol redaktorom denníka Smena. Pre svoje postoje k politickým udalostiam z rokov 1968 a 1969 bol politicky diskriminovaný a nemohol publikovať. Od roku 1969 pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Smena, kde redigoval edíciu Dobrodružné romány. Od roku 1990 bol šéfredaktorom týždenníka Život a od roku 1995 aj šéfredaktorom mesačníka Rodina. V súčasnosti žije a tvorí v Bratislave.

Počas besedy p. Vároš rozprával najmä o svojej literárnej tvorbe. V rozsiahlej knihe literatúry faktu Osudy zlatých pokladov na základe poznania archívnych materiálov a dostupnej literatúry spracoval históriu štátnych pokladov, ktoré sa stávali predmetom záujmu agresívnych síl v prelomových historických obdobiach vojnových rokov. Brilantne a vzrušujúco napísaná kniha sa stala na konci 60. rokov 20. storočia skutočným bestsellerom.
Neskôr však knihu prepracoval, doplnil o nové poznatky a zmenil aj jej názov na Vraky plné pokladov.
Reálie na knihu získal autor v mnohých archívoch, múzeách a galériách prakticky na celom svete aj počas svojej cesty, v rámci ktorej mapoval osudy diplomatov, generálov a ďalších významných Slovákov. Tie potom zahrnul do publikácie Putovanie za krajanmi, za ktorú získal Zlatú medailu OSN a Cenu a prvé čestné uznanie Pamätnej nadácie Dr. Jána Papánka v New Yorku.
V ďalšej literárnej reportáži Posledný let generála Štefánika sa zaoberá záhadnými okolnosťami leteckého nešťastia, pri ktorom zahynul M. R. Štefánik. Celú udalosť vníma v širších spoločensko-politických súvislostiach a na základe vlastného výskumu prináša mnohé dosiaľ neznáme skutočnosti.

Ďalším zaujímavým rozprávaním p. Vároša bolo o diele Stratené slovenské poklady 1-2, kde sa mu podarilo vďaka mnohoročnej objavnej, priam detektívnej práci predstaviť strhujúce príbehy o nevšednom bohatstve našich predkov, o osudoch našich umeleckých diel a pamiatok v zahraničných múzeách a galériách, za ktoré už získal  sedem prestížnych ocenení:  Cenu ministra kultúry, hlavnú Cenu Literárneho fondu za vedeckú a odbornú literatúru, dve medzinárodné hlavné Ceny E. E. Kischa a iné.
Treba spomenúť, že bol aj ocenený prezidentom Ivanom Gašparovičom za jeho publikačnú činnosť.

Na svoje rodné mesto si spomína v dobrom. „Žili tam moji učitelia Oto Weinberger, Rudolf Badík, Štefan Jánošík a iní, ktorým za veľa vďačím. Najmä však akademickému sochárovi Stanislavovi Birošovi, ktorý mňa, bytčianskeho chasníka, dostal v roku 1955 na vysokú školu. Veľmi ma mrzí, že títo ľudia už nežijú, pretože by som sa im bol rád pochválil. Tento úspech pokladám aj za úspech Bytče a všetkých mojich učiteľov, ale tiež posledných vzácnych priateľov, ktorí tu žijú“.

Po skončení  besedy pokračovala voľná diskusia. P. Vároš vedel svojím zaujímavým rozprávaním zaujať hostí, ktorí si z besedy, okrem darovanej knihy Putovanie za krajanmi od samotného autora, odnášali aj neopakovateľný zážitok.

Text, foto: Zdenka Svrčková, referát kultúry

Stretnutie s PhDr. Milanom VárošomStretnutie s PhDr. Milanom VárošomStretnutie s PhDr. Milanom VárošomStretnutie s PhDr. Milanom VárošomStretnutie s PhDr. Milanom VárošomStretnutie s PhDr. Milanom VárošomStretnutie s PhDr. Milanom VárošomStretnutie s PhDr. Milanom Várošom


5.11.2012