Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Utorok 22.5.2018.
Meniny má Júlia, Juliana, zajtra Želmíra.

logo

Aj námestie v Bytči zdobí máj.

Máj patrí k najkrajším mesiacom v roku. Je symbol lásky, mieru, radosti a prebúdzajúceho sa života. Máj nám vlieva do žíl silu a cítime sa mladší. Prvé dni mája prinášajú aj krásne tradície ako ,,stavanie mája“ či veselé stretnutia ľudí. Takzvané „májové stromy“, listnaté alebo ihličnaté, stavali mládenci slobodným dievčatám ako výraz úcty a prejav lásky. V súčasnosti sa však táto tradícia zachováva symbolicky a to prostredníctvom jedného spoločného mája. Spoločný máj tak symbolizuje zdravie pre všetky dievčatá a ženy obce, mesta a oslavuje zdravie a vitalitu nositeliek života. 

V duchu dávnych tradícií aj námestie v Bytči už zdobí vysoký, stuhami ozdobený máj. V piatok 28. apríla ho pomocou vysokozdvižnej plošiny postavili pracovníci technických služieb mesta Bytča. Po minulé roky toto podujatie bolo obohatené o kultúrny program, no tentokrát počasie neprialo. Chladno a vytrvalý dážď komplikovali stavanie mája i samotným pracovníkom.

,,Bytčiansky máj je venovaný nielen našej Bytči, ale tiež všetkým bytčianským devám, súcim na vydaj“ povedal primátor mesta Bytča Miroslav Minárčik.

Tradícia stavania májov nielen na Slovensku je dlhá niekoľko storočí. Pôvodne bol zelený strom symbolom mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom a obnovujúcej sa prírody na jar. Bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari alebo leta v slávnostnom sprievode po dedine za spevu starodávnych obradných piesní ospevujúcich tvorivú silu prírody a pri tanci prejavovať radosť z víťazstva jari nad zimou.

 

Text a foto: Zdenka Svrčková

maj_20170.jpgmaj_20171.jpgmaj_20172.jpg


1.5.2017