Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Utorok 25.9.2018.
Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

logo

DO ZÁMOCKEJ STUDNE SA VRÁTIL ZAKLIATY DRAK

V minulosti bolo v okolí bytčianskeho zámku viacero studní. Jedna sa nachádza aj v strede zámockého areálu. Podľa legendy žil v zámockom parku v studni zakliaty drak, no nevedel z nej vzlietnuť. Jeho chvost bol taký dlhý, že siahal až k Váhu a keď sa nazlostil, prišla potopa.

Záhradného architekta Jozefa Janiša legenda zaujala, a tak spolu s autorom tohto diela Marekom Pružinom si zaumienili, že legendu o bytčianskom drakovi oživia. Dielo oceľového draka váži až 170 kilogramov a je dlhý tri a pol metra.

Za svetla môže návštvník obdivovať kováčsku výzdobu plášťa a počas tmy zase ožije vďaka farebných svetielok.

5. október tak patril slávnostnému odhaleniu diela draka. Úvod tohto slávnostného odhalenia patril primátorovi mesta Bytča pánovi Miroslavovi Minárčikovi. Následne sa prihovoril aj predseda občianského združenia Galza pán Martin Gacík. Mnohých prítomných zaujímalo aj to, ako dielo vzniklo a to nám bližšie vysvetlil aj autor diela pán Marek Pružina s architektom Jozefom Janišom.

Legendu o drakovi prišli porozprávať žiačky 9. ročníka zo Základnej školy Ul.Mieru a svojou návštevou nás prišli podporiť aj najmenší z Materskej škôlky Hurbanova , žiaci Základnej školy E.Lániho a Ul.Mieru spolu s ďalšími prítomnými.

Prostredie bytčianskeho zámockého areálu je plné cenných stavieb v renesančnom duchu, ako bytčiansky zámok, či sobášny palác. Vďaka snahe OZ Galza sa tak podarilo zatraktívniť toto prostredie pre všetky vekové kategórie. 

 

Text a foto: Kristína Valušiaková

drak0.jpgdrak1.jpgdrak10.jpgdrak2.jpgdrak3.jpgdrak4.jpgdrak5.jpgdrak6.jpgdrak7.jpgdrak8.jpgdrak9.jpg


6.10.2017