Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Nedeľa 9.8.2020.
Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec.

logo

Ochutnávka zdravých nátierok

Naše deti až príliš často siahajú po nie najvhodnejších jedlách, ako sú zemiakové lupienky, sladkosti, bagety či coca-cola. Ovocie, zelenina, mliečne výrobky, varené jedlá zostávajú na druhej, respektíve slepej koľaji. Súčasťou projektu Zelená škola je aj zdravá výživa.

V rámci vyučovania technickej výchovy v ZŠ na Ulici mieru sme v mesiaci november priblížili našim žiakom jednu zo stránok zdravej výživy. Všetko prebehlo za pomoci našej školskej kuchyne a osobnej asistencie pani vedúcej Miriam Gašpieríkovej.

Žiaci II. stupňa našej ZŠ pripravovali v priebehu dvoch dní počas vyučovania technickej výchovy ochutnávku nátierok pre žiakov prvého stupňa. 

Deti sa rozdelili najskôr do skupín. Každá skupina pripravovala jednu z nátierok. Potom nasledovalo krájanie pečiva, natieranie a výzdoba. Azda najnáročnejšie bolo zdobenie „jednohubiek“. Vyžaduje si to precíznosť, trpezlivosť, fantáziu, cit pre farebnosť, ale aj cit pre vhodné kombinácie chutí. Po uprataní špinavého riadu a smetí sa mohlo začať so samotnou ochutnávkou. K „jednohubkám“ sme našim žiakom ponúkali jablkovú šťavu. Kto mal chuť, mohol si vziať so sebou acidofilné mlieko alebo jogurt od nášho sponzora Rajo, a.s.. Ďalšími sponzormi boli: Pekáreň J&J- Jablonové, GO-BO Lietavská Lúčka, Marlex - Kysucké Nové Mesto, Tempovit - Havířov.

Toto stretnutie a celková príprava ochutnávok boli vzájomným obohatením. Deti sa počas tejto akcie naučili nielen správne pripravovať nátierky, ale získali zručnosti aj pri ich servírovaní, ďalej sa dozvedeli od pani vedúcej školskej jedálne informácie o prísnych normách a pravidlách, ktoré musia byť dodržiavané napríklad pri zostavovaní jedálneho lístka pre žiakov a potom následnej prípravy jedál v školskej kuchyni. Spätnou väzbou boli informácie od detí, ktoré jedlá sú obľúbené a ktoré menej a čo by žiaci radi uvítali na jedálnom lístku.

Všetkým zúčastnením a našim sponzorom ďakujeme.

 

Text a foto: Lívia Longauerová 

Hromcova1.jpgHromcova10.jpgHromcova2.jpgHromcova3.jpgHromcova4.jpgHromcova6.jpgHromcova7.jpgHromcova8.jpg


1.12.2017