Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Nedeľa 9.8.2020.
Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec.

logo

ZOMREL GENERÁLMAJOR IVAN OTTO SCHWARZ

Vo štvrtok 4. januára zomrel v Londýne vo veku 94 rokov generálmajor v. v. Ivan Otto Schwarz. Rodák z Bratislavy, ktorý vyrastal v Bytči. Až do stredoškolských čias žil Ivan Otto Schwarz v Bytči a keď mal 16 rokov odišiel do Londýna, kde sa nechal naverbovať do anglického letectva RAF.

Bol posledným vo Veľkej Británii žijúcim Slovákom, ktorý počas druhej svetovej vojny slúžil včs. jednotkách britského kráľovského letectva (RAF).

Vrámci 311. čs. bombardovacej perute RAF odlietal 1 200 bojových operačných hodín. V roku 1943 sa ako horný strelec vosádke bombardéra Liberator pod velením P/O Oldřicha Doležela podieľal na najväčšom úspechu uvedenej perute − potopení nemeckej lode Alsterufer, ktorá dovážala z Japonska pre nacistické Nemecko strategický náklad wolfrámu.

Generálmajor v. v. Ivan Schwarz bol tiež prezident Zväzu letcov slobodného Československa so sídlom v Londýne. Ešte pred niekoľkými rokmi pravidelne cestoval na Slovensko, viackrát bol hosťom aj na Ministerstve obrany SR. Je nositeľom viacerých československých, českých, slovenských a britských vyznamenaní. Okrem nich bol nositeľom štátneho vyznamenania Rad Bieleho dvojkríža III. triedy, ktorý mu udelil v roku 2005 prezident Slobenskej republiky.

Mesto Bytča pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a oslobodenia mesta Bytča udelilo generálmajorovi v.v. Ivanovi Ottovi Schwarzovi čestné občianstvo.

Ivan Otto Swarz nebojoval proti fašizmu z povinnosti, ale bojoval predovšetkým proti idei fašizmu z vnútorného presvedčenia a vo viere, že to, čo sa vo vojne dialo, sa už nesmie opakovať.

Česť jeho pamiatke.

otto1.jpgotto2.jpgotto0.jpg


8.1.2018