Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Pondelok 2.10.2023.
Meniny má Levoslav, zajtra Stela.

logo

Následky neodstraňovania psích/mačacích výkalov z verejného priestranstva

Nezodpovední držitelia psov a mačiek v našom meste často nechávajú voľne sa pohybovať svojich štvornohých miláčikov a vôbec si nevšímajú, kde sa ich pes/mačka vyvenčí. Bohužiaľ, nájdu sa aj takí, ktorí po vyvenčení svojho psa a mačky psí/mačací výkal z verejného priestranstva neodstránia. K nášmu bežnému životu patrí aj negatívna skúsenosť, že sa často stretávame s týmto javom na pieskoviskách, detských ihriskách, v parkoch a medzi kvetinovou výsadbou.

Málo kto z nás si však uvedomuje nebezpečenstvo infekcie následkom nezodpovedného konania takýchto držiteľov psov. Dobre všetci vieme, že deti chytia do rúk všetko, čo im príde pod ruku. Veľmi často v takýchto prípadoch hrozí toxokaróza, čo je parazitné ochorenie, ktoré sa najčastejšie prejavuje bolením bruška, nechutenstvom a pretrvávajúcim kašľom. Toto zákerné ochorenie vyvoláva škrkavka mačacia alebo psia, ktorá v čreve zvieraťa denne vylučuje niekoľko tisíc vajíčok, ktoré sa trusom zvieraťa dostávajú do okolia. Takáto infikovaná larva zasahuje pľúca, pečeň, mozog, ba dokonca aj oči, čo má katastrofálne následky. Samozrejmosťou pri zvýšenom dozore je  aj hygiena dieťaťa. Zároveň je dôležité brať do úvahy aj škrkavky a pásomnice, ktoré spôsobujú rôzne ochorenia a hnačky. Prevenciou držiteľov psov/mačiek je pravidelné odčervovanie a kontrola u veterinárneho lekára.

Technické služby mesta Bytča zabezpečujú pravidelné kosenie trávnatej zelene. Pokiaľ je takáto zeleň kontaminovaná  trusom, pri kosení vznikajú častice prachu, ktoré spôsobujú alergie horných dýchacích ciest. Psí/mačací trus má však oveľa rozsiahlejší vplyv na životné prostredie. Dažďami dochádza k jeho vymývaniu do pôdy a priesaku do podzemných vôd, ktoré sú takto kontaminované vajíčkami parazitov.

Jednou z priorít primátora mesta je aj  skultúrnenie verejného priestranstva kvetinovou výsadbou a zeleňou, tak aby obyvatelia mesta a jeho návštevníci sa cítili príjemne a mali radosť z čistých a pekne upravených priestorov.

Týmto si Vás mestská polícia dovoľuje požiadať o zodpovedné dodržiavanie všeobecne záväzného nariadenia mesta Bytča č. 8/2008 o niektorých podmienkach držania psov na území mesta.

VÁŠ ZODPOVEDNÝ PRÍSTUP BUDE SLÚŽIŤ PRE BLAHO NÁS VŠETKÝCH.

tabulka.jpg


26.5.2011