Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Štvrtok 3.12.2020.
Meniny má Oldrich, zajtra Barbora.

logo

Deň Zeme v Bytči.

Ľudia si každoročne 22. apríla pripomínajú Svetový deň Zeme. Deň Zeme je medzinárodný ekologicky motivovaný sviatok, ktorý upozorňuje na negatívne dopady ničenia životného prostredia a apeluje na potrebu recyklácie odpadu. Deň Zeme si pripomíname aj preto, aby sme si raz do roka (ak nie častejšie) pripomenuli svoju závislosť na cenných daroch, ktoré sú nám prostredníctvom Zeme poskytované. Zároveň, aby sme si čoraz hlbšie uvedomovali, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné a rovnováha všetkého živého na tejto planéte je vzácna, obdivuhodná, no veľmi krehká. Preto sa musíme spoločne snažiť o to, aby aj budúce generácie mohli piť čistú vodu a dýchať zdravý vzduch. Znečistenie nášho životného prostredia ohrozuje vzduch i vodu. Obmedziť to môžu len medzinárodné platné zákony a spoločné úsilie ľudí.

Pri tejto príležitosti vo štvrtok 11. apríla v rámci integrovaného tematického vyučovania sa aktívne do enviromentálnych aktivít zapojili už tradične aj žiaci zo ZŠ Ul.mieru, ZŠ E.Lániho a Špeciálnej ZŠ internátnej v Bytči. Žiakom boli vysvetlené základné pojmy týkajúce sa problematiky recyklácie, spráneho rozoznávania a triedenia odpadu a celkového dopadu odpadu na životné prostredie. Po sérií aktivít, ktoré pre deti pripravili triedne učiteľky sa pod ich vedením pustili žiaci do čistenia areálov jednotlivých škôl, detských ihrísk, parkov, okolia pošty a iné. V máji v čistení okolia budú ešte pokračovať žiaci ZŠ Ul.mieru.

V rámci vypracovaného projektu: „Revitalizácia mestskej zelene v meste Bytča“, sa každoročne realizuje výsadba stromov. V návrhu projektu sa predpokladá výrub viacerých drevín už prestárlych, vysadených v bezprostrednej blízkosti bytových domov a pre mestskú zeleň nevhodných, resp. potencionálne nebezpečných s cieľom vytvorenia promenádnych zón určených pre aktívny oddych. Podľa tohto projektu sa začali vysádzať dreviny, nižšieho vzrastu, ktoré ani v budúcnosti nebudú svojou výškou poškodzovať fasády bytových domov, alebo ohrozovať obyvateľov, ktorí sa pohybujú v tejto lokalite. Dva takéto javory, vo štvrtok v rámci Dňa zeme, v lokalite sídlisko, symbolicky vysadili aj žiaci 5. ročníka ZŠ UL.mieru spolu s referentom životného prostredia p. Beníčkom a technickými službami mesta Bytča. Ďalšie tri dreviny boli vysadené na Ul. S. Sakalovej oproti Poliklinike po výrube kôrovcom napadnutých drevín. Počas jarného obdobia a jesene je naplánované vysadiť ďalších cca 50 ks drevín a postupne tak realizovať projekt revitalizácie zelene na území mesta Bytča. Prednostne sa bude riešiť Ul. Hlinkova, Bottova a sídlisko v Bytči, kde mesto Bytča najmä z bezpečnostných dôvodov realizovalo viacero výrubov drevín.

,,Deň Zeme“ je veľkou príležitosťou upozorniť, že Zem čelí čoraz väčšej ekologickej záťaži a potrebuje našu pomoc. Chcem povzbudť a podporiť záujem detí, ale i dospelých o ochranu nášho okolia. Ďakujem všetkým zúčastneným, ktorí si pripomenuli aké je potrebné starať sa o prírodu a ďakujem aj tím občanom, ktorí si vyčistili okolie svojich bytoviek a domov a tak prispeli ku kvalite nášho okolia“ povedal v závere primátor mesta Bytča Miroslav Minárčik.


Text a foto: Zdenka Svrčková

den_zeme_20190.jpgden_zeme_20191.jpgden_zeme_201910.jpgden_zeme_20192.jpgden_zeme_20193.jpgden_zeme_20194.jpgden_zeme_20195.jpgden_zeme_20196.jpgden_zeme_20197.jpgden_zeme_20198.jpgden_zeme_20199.jpg
17.4.2019