Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Pondelok 10.8.2020.
Meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana.

logo

VETERÁN TOUR MANÍN 2019

Námestie v Bytči opäť navštívili historické vozidlá.
V sobotu 15. júna sa námestie v Bytči vrátilo o niekoľko desaťročí späť.
Klub historických vozidiel Považie  opäť pripravil  pre všetkých milovníkov historických vozidiel stretnutie a spoločnú jazdu Považím "VETERÁN TOUR MANÍN".
Konal sa už 13. ročník s tradičnou trasou cez mestá Považská Bystrica, Bytča a obce Stupné, Brvnište a Papradno. Pre účastníkov bol pripravený zaujímavý program s prejazdom Manínskej tiesňavy pod majestátnym vrchom Manín.
Štart pretekov začínal tradične v ranných hodinách na Podjavorníku, kde bol zároveň určený aj cieľ účastníkov vo večerných hodinách.
 Priaznivci automobilových unikátov mohli vidieť staršie ročníky automobilov. Prehliadka v Bytči sa konala v popoludňajších hodinách. Účastnikov akcie privítal primátor mesta Bytča Miroslav Minárčik. Po obhliadke krásnych automobilových unikátov spolu s riaditeľom pretekov Štefanom Blaškom, ocenili tohtoročného víťaza z vystavovaných automobilov. Tým sa stal elektromobil zn. Dora. Ide o repliku talianského elektromobilu zn. Dora z r. 1906, ktorého majiteľom je Antonín Pavelka z Napajedel.
Originál bol vyrobený v r. 1906 talianskou spoločnosťou Dora. Pôvodný koč prešiel na jedno nabitie zhruba 80 až 100 kilometrov, mal pohon zadných kolies, deväť stupňov dopredu a dva dozadu. V r. 1906 získal koč ocenenie na medzinárodnej výstave v Miláne.
Pán Antonín Pavelka je  reštaurátor a mechanik historických strojov. Pýši sa niekoľkými ďalšími unikátmi. ,, Pred štyridsiatimi rokmi bol s týmto kočom v Bytči na námestí, no ocenenie vtedy nezískal, preto je mi cťou odovzdať pánu Pavelkovi pohár primátora a teší ma, že po námestí povozil na koči aj našich malých návštevníkov“ povedal v závere primátor mesta.
Prehliadka historických vozidiel sa tešila veľkému záujmu zo strany návštevníkov a organizátori sa tešia na ďalší ročník stretnutia.

 

Text a foto: Zdenka Svrčková

historické vozidláhistorické vozidláhistorické vozidláhistoricke_vozidla15.jpghistoricke_vozidla1.jpghistoricke_vozidla11.jpghistoricke_vozidla12.jpghistoricke_vozidla13.jpghistoricke_vozidla16.jpghistoricke_vozidla18.jpghistoricke_vozidla19.jpghistoricke_vozidla2.jpghistoricke_vozidla20.jpghistoricke_vozidla21.jpghistoricke_vozidla23.jpghistoricke_vozidla24.jpghistoricke_vozidla25.jpghistoricke_vozidla26.jpghistoricke_vozidla27.jpghistoricke_vozidla28.jpghistoricke_vozidla29.jpghistoricke_vozidla3.jpghistoricke_vozidla17.jpghistoricke_vozidla22.jpg


19.6.2019