Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Pondelok 10.8.2020.
Meniny má Vavrinec, zajtra Zuzana.

logo

Slovanské tradície ožili v podobe Jánskej vatry na kaplnke v Bytči.

V Bytči sa konal tretí ročník podujatia s názvom Pálenie Jánskej vatry. Táto Slovanská tradícia sa uskutočnila o deň skôr v sobotu 22. júna 2019 v oddychovj zóne kaplnka. V tradičnej kultúre sa tým oslavoval letný slnovrat a v kresťanskej kultúre takto spomínali na svätca Jána Krstiteľa.

Jánska vatra sa rozhorela po 21:00 hod a zapálili ju dobrovoľní hasiči mesta Bytča, ktorí ju aj postavili a celý čas dohliadali na bezpečnosť. Vďaka priaznivému počasiu mohli vatru pozorovať ľudia zo širokého okolia. Všetci, ktorí prišli a bolo ich dosť zažili atmosféru zapálenia vatry, no najväčšiu radosť mali tí najmenší. O skvelý hudobný program sa postarala country kapela STRING BOYS, ktorá zahrala všetky známe country pesničky a zabávala ľudí do polnoci.

Generácie pred nami tiež verili, že aj byliny nájdené v magickú noc z 23.6. na 24.6., majú ozdravujúce účinky. U Slovanov to bola jedna z najvýznamnejších udalostí roka, najmä pre previazanosť s  letným slnovratom, ktorý je oslavou Slnka. To významnou mierou ovplyvňovalo plodnosť, úrodu a tým aj dostatok obživy pre ľudí. S obdobím osláv letného slnovratu sa spája mnoho zaujímavých faktov, ako aj, že v tento deň je najdlhší deň a najkratšia noc. Tí ktorí sa podujatia  zúčastnili, prežili príjemné chvíle v kruhu priateľov a známych, no najmä večer plný legiend a tradícií našich predkov a nikomu nevadilo, že je to o deň skôr.

Mesto Bytča ďakuje všetkým zúčastneným, ktorí prispeli do progamu i tým, ktorí sa prišli zabaviť a prispeli k príjemnej nálade, ktorá vo večerných hodinách vládla.


Text a foto: Zdenka Svrčková

vatra0.jpgvatra1.jpgvatra10.jpgvatra11.jpgvatra12.jpgvatra2.jpgvatra13.jpgvatra3.jpgvatra4.jpgvatra5.jpgvatra6.jpgvatra7.jpgvatra8.jpgvatra9.jpgvatra14.jpg


24.6.2019