Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Pondelok 29.5.2023.
Meniny má Vilma, zajtra Ferdinand.

logo

Oznam


Vážení spoluobčania,

dovoľujeme si vás požiadať o spoluprácu pri hľadaní medených tabúľ, ktoré boli umiestnené na budovách zámockého areálu. V spolupráci s pamiatkovým úradom v Žiline ich plánujeme opätovne osadiť na jednotlivé objekty.

Za akékoľvek informácie vopred ďakujeme.

MsÚ » čítaj viac »


Ako triediť kuchynské oleje

Ako triediť kuchynské oleje

Nájdite vhodnú fľašu

Na triedenie sa hodí akákoľvek PET fľaša so skrutkovacím viečkom – od klasickej minerálky, sladených nápojov, džúsov, mlieka, použitého oleja, ale aj od pracích či umývacích prostriedkov. Jednoduchšie sa vám bude olej prelievať do fliaš so širokým hrdlom, ako majú ľadové čaje, džúsy alebo mlieko.

Olej z varenia, vyprážania a jedál môžete do PET fľaše prelievať buď priamo, alebo si môžete pomôcť „medzi stanicou“, a to skleneným zaváracím pohárom so skrutkovacím viečkom. Priamo do PETky odporúčame zlievať skôr domácnostiam s nižšou produkciou oleja, ktorý pochádza hlavne zo studenej kuchyne (šaláty, nakladané dobroty a pod.). Naopak sklenený zavárací pohár znesie vyššie teploty oleja a lepšie sa do neho prelieva z panvice či pekáča.

Opatrne olej prelejte

Pri samotnom prelievaní je vhodné použiť lievik, obzvlášť ak má fľaša užšie hrdlo alebo ak máte väčšie množstvo oleja. Pokiaľ olej obsahuje veľa pevných zvyškov jedla (z nakladanej zeleniny či vyprážania a pečenia), môžete ich zachytiť sitkom, aby vám lievik neupchali. Do PET fľaše ani do pohára nikdy neprelievajte horúci olej, môže dôjsť k roztaveniu fľaše alebo dokonca popáleniu!

Olej vždy vlievajte pomaly a opatrne, aby vám nepretiekol cez okraj. Rozliaty olej dokáže narobiť peknú neplechu, majte preto po ruke servítku či papierovú utierku, aby ste mohli olej v prípade kvapnutia rýchlo zotrieť. Bezpečnejšie je umiestniť PET fľašu pri liatí do drezu.

Tip: Väčšie objemy oleja, napr. z fritovacieho hrnca, vlievajte radšej pomalým, ale sústavným prúdom. Pri nakláňaní hrnca a opätovnom vrátení vám olej potečie z vonkajšej strany a bude kvapkať všade okolo.

Pevné tuky nechajte roztopiť

Pevné tuky ako maslo, masť, stužené tuky alebo výpek môžete odobrať pomocou stierky či varešky alebo ich nechajte na pár desiatok sekúnd rozpustiť v mikrovlnnej rúre či ľahko rozohriať na panvici, v pekáči, v hrnci. Bežne im stačí teplota už okolo 40 °C, takže sa nemusíte báť popálenia, prasknutia či zrútenia fľaše.

Naplnenú fľašu odneste do olejového kontajnera

Po preliatí oleja zbernú nádobu dobre uzavrite a schovajte na miesto, kde nebude prekážať a kde nehrozí prevrhnutie či rozbitie (skrinka pod drezom, špajza a pod.). Akonáhle máte PET fľašu plnú, dobre ju uzavrite a odneste do najbližšieho olejového kontajnera, ktorý nájdete na mape na webe www.triedimolej.sk. Do olejového kontajnera vhoďte celú a dobre zaskrutkovanú PET fľašu, olej nikdy neprelievajte alebo nevhadzujte v sklenenej nádobe.

Ako_triedi_-_plagat_A3.png


24.5.2023
 

Oznam

Vážení športoví priatelia, dovoľujeme si vás pozvať na priateľské futbalové stretnutie medzi MŠK Žilina  U17 a reprezentačným výberom Českej republiky  U16, ktorý sa uskutoční dnes, t.j. v utorok 16. 5.

2023 o 16,00 hodine na našom futbalovom štadióne v Bytči. Vstup je voľný. Tešíme sa na vašu účasť.


16.5.2023
 

Oslávili Deň matiek

Oslávili Deň matiek

Sviatok Deň matiek možno právom označiť za najväčší sviatok pre každého syna či dcéru, vnúčatá či tie najmenšie pravnúčatá. Láska je najväčšou radosťou, ktorú človek rozdáva druhým a sám neobmedzene prijíma tento dar. A práve ženy, mamičky, staré mamy rozdávajú lásku plným priehrštím, dodávajú odvahu do ďalších dní života, sú piliermi, na ktoré sa možno spoľahnúť. Mama je osoba, ktorá je nám najbližšia, je pre nás nenahraditeľná a jedinečná, pretože nás nosila pod srdcom a darovala nám to najcennejšie život.  Pri príležitosti tohto sviatku 14. mája 2023 pripravilo mesto Bytča kultúrne podujatie všetkým ženám – mamám, starým mamám,  s jediným cieľom: vzdať úctu a potešiť srdce každej mamy. V hlavnej sále Domu kultúry všetkých prítomných privítal slávnostným príhovorom primátor mesta Bytča Miroslav Minárčik. Pripomenul potrebu poďakovať sa za všetku tú vrelú lásku, za nehu a starostlivosť, ktorou každá matka zahrňuje svoje deti, za opateru a nekonečnú trpezlivosť a obetavosť.  » čítaj viac »


DEŇ MATIEK - príhovor primátora mesta

Je tu druhá májová nedeľa, deň, ktorý je venovaný krásnemu sviatku, sviatku, kedy si pripomíname dôležitého človeka, človeka, ktorého všetci nosíme v srdci, človeka, ktorý nás sprevádza po celý svoj život. Sviatok ,, Deň matiek“.

Deň matiek je príležitosťou poďakovať za všetku tú vrelú lásku, za nehu a starostlivosť, ktorou každá matka zahrňuje svoje deti, za opateru a nekonečnú trpezlivosť a obetavosť.

 

Milé mamy a staré mamy,

želám vám, aby ste zo svojich detí a zo svojich vnúčat mali vždy radosť.  Ak sa vo vašich očiach niekedy kvôli nim objavia slzy, nech sú to len slzy šťastia. V mene vašich detí vám ďakujem za každé milé slovo, bozk, úsmev a povzbudenie. Buďte nám zdravé, krásne a milé a buďte s nami ešte dlhé roky.

Všetko dobré vám želám.

 

S úctou

Ing. Miroslav Minárčik

  primátor mesta


kvety3.png

 


14.5.2023
 

Oznámenie o prerušení distribúcie elektriny

V zmysle ustanovenia § 31 odsek 2 písm. t) zákona č. 251/2012 Z.z. o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení Vám
oznamujeme

že v termíne od: 09.06.2023 07:30 do: 09.06.2023 16:30


bude vo Vašej obci prerušená distribúcia elektriny z dôvodu plánovaných prác na zariadeniach distribučnej sústavy prevádzkovateľa distribučnej sústavy spoločnosti Stredoslovenská distribučná, a.s.. Obmedzená distribúcia elektriny bude pre odberné miesta a lokality vo Vašej obci uvedené v prílohách:

Príloha1


10.5.2023
 

Zverejnenie zámeru priameho predaja majetku