Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Pondelok 11.12.2023.
Meniny má Hilda, zajtra Otília.

logo

20. výročie odovzdania Domu záhradkárov v Bytči

Záhradkári z Bytče a priľahlých obcí spolu zo zástupcami OV-SZZ zo Žiliny si 7.8.2011 pripomenuli 20. výročie otvorenia Domu záhradkárov v Bytči, na ktorom sa zúčastnili aj zástupcovia RV-SZZ z Bratislavy, zástupca mesta - primátor Miroslav Minárčik, bývalý primátor Ing. Peter Korec, čestný predseda SZZ Prof. Ivan Hričovský a tajomník RV-SZZ pán Juraj Korček. Títo dvaja páni pred 20 rokmi 17. augusta 1991 spolu zo zástupcami mesta tento Dom záhradkárov slávnostne otvorili. V roku 1988 úrady v Bytči pridelili schátralý a zdevastovaný dom na Konevovej ulici záhradkárom. Oprava stála v tom čase na tú dobu nemalé financie 255.000 Kčs, ktoré poskytol RV-SZZ v Bratistave a OV-SZZ Žilina. Na opravných prácach odpracovali záhradkársky nadšenci 6600 brigádnických hodín.

Na stretnutí v príhovore predseda OV-SZZ zo Žiliny pán Ing. Englar povedal: "Bytča a jej okolie bolo a stále je liahňou nadšencov ovocinárov". Spomenul mená, ako Prof. Hričovský, Ing. Hnídzik, pán Sunega, pán Labaj, Ján Kristiník a ďalší, z ktorých ešte aj dnes sú niektorí žijúcimi legendami a priekopníkmi ovocinárstva v našom regióne.

Počas rekonštrukcie, bolo v budove vybudované spracovateľské centrum na drvenie a lisovanie ovocných štiav, sušiareň ovocia na slivky, hrušky a jablká. Časom s príchodom nových podmienok v našom štáte, z ekonomických dôvodov tieto služby organizácia prestala ponúkať. Budova aj naďalej slúži pre potreby záhradkárov, ako predajňa záhradkárskych potrieb. Ostatný areál je využívaný počas roka, ako záhradná reštaurácia s posedením pri hudbe a tanečným parketom, ktorý v letných mesiacoch využíva organizácia na svoje stretnutia, ale aj na letné ukážky ovocného rezu či štepenia, očkovania.

Bytčianski záhradkári pravidelne organizujú v mesiaci október výstavy ovocia, zeleniny, kvetov, liečivých rastlín a podľa podmienok aj výstavu Huby našich lesov. Každý rok sa tešia na uskutočnenie zájazdov do výstavných areálov Trenčín, na Agrokomplex Nitra a Flora Olomouc. Taktiež sa zúčastňujú na výstave Jablko roka i na okresnej výstave v Žiline.

Na záver do kroniky záhradkárov tajomník RV-SZZ napísal úprimné poďakovanie všetkým, ktorí sa zaslúžili o vybudovanie a udržiavanie Domu záhradkárov v Bytči, za čo všetkým patrí úcta a vďaka.

Dom záhradkárovZáhradkárske osobnostiPríhovor čestného predsedu SZZ Prof. Ivana HričovskéhoSúčasný a bývalý primátori Bytče


16.8.2011