Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Štvrtok 30.11.2023.
Meniny má Ondrej, Andrej, zajtra Edmund.

logo

Nezabudnuteľný deň tradícií

Napriek rýchlemu spôsobu života sa aj dnes nájdu ľudia, ktorí tradičné zvyky zachovávajú, a tak udržiavajú pre nasledovné generácie. Aj vďaka nim sme mohli na našej škole uskutočniť tematický deň s názvom Morena, Morena - zvyky a tradície našich predkov v speve, remeslách a odievaní.

Cieľom podujatia bolo predstaviť žiakom celoročné zvyky a obyčaje, predviesť im niektoré tradičné remeslá, viesť ich k udržiavaniu tradície v odievaní a pestovať lásku k ľudovej piesni.

Ochotní remeselníci žiakov oboznámili so svojou prácou. Techniku nitkovania predviedol pán Smatana zo Súľova, výrobu sviečok z vosku a pletenie košíkov a rôznych výrobkov z prútia pán Augustín z Kotešovej, výrobu a zdobenie perníkov pani Miháliková z Bytče.

Žiakov zaujalo i vystúpenie zmiešanej speváckej skupiny z Dlhého Poľa. Za sprievodu harmoník zaspievali niekoľko ľudových piesní, priblížili veľkonočné zvyky, predviedli drotárske remeslo a sprievodným slovom predstavili túto známu drotársku dedinu.

Na záver zaujímavého a netradičného dopoludnia sa uskutočnila módna prehliadka žiakov v rázovitých či dobových odevoch. V hanbe nezostali ani učitelia našej školy, ktorí svojím oblečením dotvorili atmosféru krásneho dňa. A že to bol naozaj deň plný tradícií, potvrdzujú aj tieto zábery.

 

Mgr. Mária Beňková
ZŠ, E. Lániho, Bytča


Nezabudnuteľný deň tradíciíNezabudnuteľný deň tradíciíNezabudnuteľný deň tradíciíNezabudnuteľný deň tradíciíNezabudnuteľný deň tradíciíNezabudnuteľný deň tradícií


24.3.2014