Skoč na obsah Skoč na menu
Hore
Dnes je Pondelok 25.9.2023.
Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

logo

HANBA

Názov filmu

HANBA

Dátum premietania 19.12.2012 (streda)
Čas premietania 19:00 hod.
Popis Shame, V. Británia, 2011, far., 101 min, Réžia: Steve McQueen
Niečo o filme Celosvetovo úspešná snímka Hlad Steva McQueena (2008) prostredníctvom extrémneho prípadu väzňa z IRA a jeho smrtiacej hladovky analyzuje vzťah individuálnej a spoločenskej slobody jednotlivca. Vo filme Hanba je hlavný hrdina Brandon v celkom inej situácii – je to úspešný a finančne zabezpečený mladý muž, ktorý žije v súčasnom New Yorku s absolútnymi možnosťami. Napriek vysokému sociálnemu statusu je Brandonova vnútorná spokojnosť a sloboda deformovaná do sexuálnej závislosti a spoločenskej a osobnej frustrácie. Hanba je mrazivou analýzou vyprázdnenosti súčasnej produktívnej generácie, v ktorej sa neschopnosť lásky, citu a komunikácie s ostatnými transformuje do patologickej závislosti na cyklicky sa opakujúcich sexuálnych aktivitách. Tento tematicky a vizuálne výnimočne naliehavý film je postavený na životnom výkone vychádzajúcej hviezdy Michaela Fassbendera (Hlad). Hanba je film unikátny svojou nekompromisnosťou, s ktorou ukazuje prázdnotu života hlavného hrdinu Brandona a súčasne prázdnotu životov súčasnej generácie tridsiatnikov. Explicitné sexuálne scény poukazujú na mechanickosť aktivít, ktoré nahradili hlbšie sociálne a citové vzťahy. Hanba má potenciál radikálnej generačnej výpovede.
Vstupné 2 €, pre členov klubu 1,50 €

16.10.2012
 

LE HAVRE

Názov filmu

LE HAVRE

Dátum premietania 14.12.2012 (piatok)
Čas premietania 19:00 hod.
Popis Le Havre, Fínsko / Francúzsko / Nemecko, 2011, far., 93 min, Réžia: Aki Kaurismäki
Niečo o filme Najnovší film fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho je plný irónie a čierneho, ale jemného humoru. Na prestížnom MFF Cannes 2011 bola snímka označená za najoptimistickejšie dielo v súťaži a odniesla si cenu kritiky FIPRESCI. Príbeh sympatického čističa topánok Marcela Marxa sa odohráva vo francúzskom prístavnom meste Le Havre. Marcel žije šťastne s milovanou ženou Arlettou a trávi čas v obľúbenom bare. Do života mu však náhle vpadne trinásťročný africký chlapec na úteku. Marcel se chce zachovať ako správný muž a rozhodne sa chlapca ochrániť pred políciou a deportáciou…
Pozn. Snímka bude uvádzaná s krátkym filmom POSLEDNÝ AUTOBUS, 2011, SR, far., 16 min. / Réžia: M.Snopek, I.Laučíková
Začala lovecká sezóna. Lesné zvieratá nastupujú do malého autobusu a utekajú do bezpečia. Keď vozidlo uprostred noci zastavia poľovníci, pasažieri v existenčnom strachu odhaľujú svoj pravý charakter.
Vstupné 2 €, pre členov klubu 1,50 €

16.10.2012
 

ČIERNA MAČKA, BIELY KOCÚR

Názov filmu

ČIERNA MAČKA, BIELY KOCÚR

Dátum premietania 30.11.2012 (piatok)
Čas premietania 19:00 hod.
Popis Crna mačka, beli macor, Francúzsko / Juhoslávia / Nemecko, 1998, far., 129 min, Réžia: Emir Kusturica
Niečo o filme Grga Pitič, cigánsky výrobca falošného značkového alkoholu a Zarije, hrdý vlastník cementárne, sú najlepšími starými priateľmi – hoci sa nevideli 25 rokov. So vzájomnou oddanosťou prešli títo dvaja ubolení osemdesiatroční podvodníci zločinom aj trestom. Zarijeho syn, Matko, je naničhodný lenivec. Pretože nie je schopný požiadať vlastného otca o pomoc, ide za Grgom, aby si od neho požičal peniaze na čierny obchod s vlakom plným benzínu. Aby sa však uistil, že pôžičku dostane, Matko povie Grgovi, že jeho otec je mŕtvy. Táto správa zasiahne starca veľmi hlboko a tak sa rozhodne navštíviť Zarijeho hrob... Režisér Emir Kusturica sa touto farbistou komédiou z rómskeho prostredia vrátil k filmovej tvorbe, napriek svojmu rozhodnutiu už nikdy nerežírovať (potom, ako sa v Juhoslávii stretol s odmietnutím svojej snímky Underground). Kusturica prináša neviazanú komédiu, založenú na nedorozumeniach a postavenú na svojráznych charakteroch a na ich impulzívnych reakciách. Tragické motívy, známe z filmu s obdobnou tematikou Dom obesenca (pri oboch dielach sa na scenári podieľal Gordan Mihić), tentokrát tvorca silne utlmil – a až s manieristickou záľubou dáva vyznieť situáciám, ktoré často prechádzajú z polohy šťavnatej folklórnej komédie do rozprávky a dostávajú nádych magického realizmu.
Vstupné 2 €, pre členov klubu 1,50 €

16.10.2012
 

TRAINSPOTTING

Názov filmu

TRAINSPOTTING

Dátum premietania 15.11.2012 (štvrtok)
Čas premietania 19:00 hod.
Popis Trainspotting, V. Británia, 1996, far., 94 min, Réžia: Danny Boyle
Niečo o filme Hrdina kultového románu Irvina Welsha a jeho rovnako úspešnej filmovej adaptácie Mark Renton (Ewan McGregor) je z vlastného presvedčenia feťák a heroínu holduje aj skupinka jeho „kamošov": Spud, Sick Boy, Tommy i sociopat Begbie. A nech už je ich revolta proti hodnotám meštiackej spoločnosti akokoľvek čudná a sebadeštruktívna, užívajú si ju naplno, pričom si nepripúšťajú nevyhnutný koniec. Mark sa však v jednej chvíli rozhodne s heroínom skončiť... Dokáže mu „normálny život" poskytnúť rovnaké vzrušenie ako dávka drogy? Edinburghská drogová scéna 80. rokov, postihnutá ekonomickou krízou sa do druhého celovečerného filmu Dannyho Boylea (Pláž, Milionár z chatrče) premietla s autentickou surovosťou, ktorú však režisér dokonale vyvažuje čiernym humorom a surrealistickými situáciami. Neprehliadnuteľný je aj soundtrack filmu, na ktorom spolupracovali také hviezdy britskej gitarovej a elektronickej hudby polovice 90. rokov ako Blur, Primal Scream, New Order, Pulp. Skladba Born Slippy (Underworld) sa stala manifestom celej "trainspottingovej" generácie. Mozaikovitý portrét jednej stratenej generácie sa vracia na plátna kín, okrem iného aj preto, že i po 16 rokoch dokáže strhnúť originalitou, ktorú sa od jej vzniku mnohí snažili napodobniť, ale nepodarilo sa ju prekonať.
Vstupné 2 €, pre členov klubu 1,50 €

16.10.2012
 

SPAĽOVAČ MŔTVOL

Názov filmu

SPAĽOVAČ MŔTVOL

Dátum premietania 2.11.2012 (piatok)
Čas premietania 19:00 hod.
Popis Spalovač mrtvol, Česko, 1968, čb., 95 min, Réžia: Juraj Herz
Niečo o filme Filmová adaptácia psychologického hororu pôsobivo vystihuje morbídne bizarnú atmosféru a neskutočný svet panoptikálnych postáv vynikajúcej Fuksovej predlohy, snažiacej sa zachytiť psychosociálne podhubie ideológie fašizmu a analyzovať prvky ľudského charakteru, ktoré umožnili prijať účasť na neľudských činoch. Príbeh zobrazuje nenápadný prerod zdanlivo slušného, romantického meštiaka na psychopatického maniaka, udavača a vraha vlastnej manželky a detí (lebo v ich žilách koluje židovská krv a on sa vyhlásil za Nemca) – a vytvára tak portrét zhubnej morálky, postavenej na pretvárke a zrade ľudskosti, pričom signifikantná je doba deja – nástup fašizmu (začiatok Protektorátu): narastajúca obludnosť hlavného hrdinu je v súlade s narastajúcou obludnosťou dejín. Čudácky zamestnanec krematória, vyznávač kultu smrti ako brány k blaženosti, žijúci v meštiackom stereotype, sa pod vplyvom karierizmu stáva stúpencom fašistickej ideológie, udavačom a vrahom (v závere sa mu zjavuje vidina veľkého krematória, „vznešeného chrámu smrti“, v ktorom môžu byť všetci „nešťastníci“ vykúpení a zachránení – sú mu zverené obrovské krematóriá koncentračných táborov). Čudáctvo vyšinutého despotu a netvora pána Kopfrkingla podnietilo ojedinelú štylizáciu (rafinované detaily, panoptikálna realita, motív „voskovosti“, sexuálne motívy vo forme zašifrovaných symbolov, v rýchlych sledoch sa valiace karikatúrne motívy a obrazy, neustály pohyb kamery, strihová montáž z kratučkých záberov, zdvojenie funkcie niektorých sekvencií, monotónny, pokojný Kopfrkinglov hlas, deformácia snímaných tvárí pohľadom kamery, kruté emocionálne kontrasty). Herz vo svojom vrcholnom diele naplno uplatnil svoj talent a zmysel pre bizarnosť, deviáciu a fantasknosť. R. Hrušínský sa zaskvel v jednej zo svojich životných úloh.
Vstupné 2 €, pre členov klubu 1,50 €

16.10.2012
 

ŽIVOT BRIANA

Názov filmu

ŽIVOT BRIANA

Dátum premietania 19.10.2012 (piatok)
Čas premietania 19:00 hod.
Popis Monty Python’s Life of Brian, V. Británia, 1979, far., 93 min, Réžia: Terry Jones
Niečo o filme Majstrovská satira na organizované náboženstvo a radikálne politické ideológie. Biblická fraška o nedobrovoľnom Mesiášovi Brianovi, ktorý je omylom považovaný za Spasiteľa a skončí na mučeníckom kríži je najčistejšou esenciou humoru slávnej britskej komediálnej skupiny Monty Python. S entuziazmom, chuťou a radosťou vytvorené excentrické dielo, postavené hlavne na parafrázovaní bájoslovných mýtov, karikovaní spoločenských tradícií a na parodickom výklade dejín s množstvom skvelých gagov, načrtáva absurdne vernú a drzú paralelu k Ježišovmu osudu. Príbeh predavača „imperialistických lahôdok" na tribúne amfiteátra, ktorý sa zapletie do odbojového židovského hnutia, pri pokuse o únos Pilátovej manželky je zatknutý Rimanmi a nakoniec sa stane proti svojej vôli Prorokom, vyprovokoval búrlivú reakciu kresťanských a židovských náboženských spolkov. Film paroduje davovú hystériu, náboženský fanatizmus a smiešne ľavicové politikárčenie, aj vďaka skvelým scénam s vyfinteným a šušľavým Pilátom Pontským. Vo famóznom finále si ukrižovaní spievajú pieseň Bright Side of Life. Kuriózna je aj svojvoľná odbočka s vesmírnym korábom, odkazujúca na práve naštartovaný fenomén Hviezdnych vojen. Bujaro štylizované herectvo všetkých šiestich Monty Pythonovcov, z ktorých sa každý na plátne objavuje v niekoľkých úlohách, sa rozohráva do skvelých etúd predovšetkým v dámskych prezlečeniach. Terry Jones stvárnil uvrešťanú Brianovu matku a v scéne kameňovania neznaboha hrajú muži ženy, ktoré predstierajú, že sú muži.
Vstupné 2 €, pre členov klubu 1,50 €

16.10.2012
 

ŠTYRI SLNKÁ

Názov filmu

ŠTYRI SLNKÁ

Dátum premietania 16.6.2012 (sobota)
Čas premietania 19:00 hod.
Popis komédia/dráma, ČR, 2012, 105min.
Niečo o filme Príbeh rodiny z menšieho českého mesta a ich priateľov sa dotýka tých, ktorí sa snažia zmieriť s realitou nesplnených snov a zároveň ešte majú túžbu premeniť svoj život k lepšiemu. Takmer štyridsaťročný, ale pubertou stále zmietaný otec rodiny prezývaný Fogi (Jaroslav Plesl) sa stále nepoučil z vlastných chýb. Fogiho úlety so sebou prinášajú i komické momenty i prešľapy. So svojou partnerkou Janou (Anna Geislerová), ktorá pracuje ako úradníčka na pošte, vychovávajú dve deti. Starší z nich je Fogiho dospievajúci syn z prvého manželstva Véna (Marek Šácha), ktorý v tomto príbehu zohrá kľúčovú rolu. Jana prežíva krízu v manželstve, ktorá vyvrcholí v momente, keď Fogiho vyhodia z práce a ona si nájde milenca (Igor Chmela). Lavínu nečakaných udalostí z diaľky sleduje a možno nakoniec aj ovplyvní miestny guru Karel, ktorého stvárni v nezvyčajnej hereckej polohe Karel Roden. Bohdan Sláma vo svojom novom filme Štyri slnká ponúkne divákovi súčasnú ľahko humornú drámu o veciach prirodzených a nadprirodzených.
Vstupné 2,30 € (predaj vstupeniek 30 min. pred predstavením)
Prístupnosť Tento film je nevhodný pre maloletých do 12 rokov

30.5.2012
 

Happy feet II

Názov filmu

Happy feet II

Dátum premietania 5.5.2012 (sobota)
Čas premietania 19:00 hod.
Popis anim./komédia/rodinný/hudobný/Austrália 2011, slov. dabing, 100 min., Continental
Niečo o filme Animovaný hit Happy Feet sa vracia vo svojom pokračovaní do nádhernej krajiny v Antarktíde. Mumble, Majster stepu má problém, pretože jeho malý syn Eric je choreo-fóbický. Eric neochotný dať sa do tanca uteká a stretáva Ohromného Svena – tučniaka, ktorý dokáže lietať! Mumble ani nedúfa, že by mohol svojmu novému pôsobivému vzoru konkurovať. Keď svetom zatrasú mocné sily, všetko je zrazu hore nohami.
Erik ocení odvahu a pevnú vôľu svojho otca, keď sa Mumblovi podarí spojiť všetky národy tučniakov a ďalších úžasných bytostí od miniatúrneho planktónu až po obrovské tulene slonie - a s ich pomocou všetko napraviť ...
Vstupné 2,30 € (predaj vstupeniek 30 min. pred predstavením)
Prístupnosť Tento film je vhodný pre všetky vekové kategórie

3.5.2012