Futbal

Futbalový turnaj o pohár primátora

V sobotu 18. júna 2011 sa v areáli futbalového štadióna v Bytči uskutočnil 2. ročník futbalového turnaja o Pohár primátora mesta Bytča. Turnaja sa zúčastnili bývalí hráči Bytče, Hrabového, Predmiera a Hlbokého, ktorí zaspomínali na staré časy a predviedli divákom ešte kus futbalového umenia. V prestávke turnaja sa zasa predviedli futbalové nádeje – prípravkarí Bytče a Štiavnika, v ktorom boli úspešnejší domáci.

Výsledky:
Bytča – Predmier 1:0
Hrabové – Hlboké 4:3 po strelách zo značky pokutového kopu.
o 3. miesto Predmier – Hlboké 5:2
finále Bytča – Hrabové 7:0

Poradie: 1. Bytča, 2. Hrabové, 3. Predmier, 4. Hlboké

Úspech futbalových nádejí z Bytče

Dňa 30.6.2012 sa v Turzovke konal futbalový turnaj o putovný pohár primátora mesta v kategórii starších žiakov, ktorého sa úspešne zúčastnili i mladí futbalisti z Bytče. Futbalové nádeje z Bytče podávali počas celého turnaja veľmi dobré výkony a v konkurencii mužstiev zo Slovenska i Poľska turnaj zaslúžene vyhrali.
Najlepším strelcom turnaja sa stal hráč Bytče Roman Mikoláš, ktorý strelil 8 gólov.

Výsledky:
Bytča – Juventus Žilina 7:0
Góly: Mikoláš 4, Masiarik 1, Dybala 1, Dudoň 1

Bytča – Bulowice (PL) 6:0
Góly: Mikoláš 3, Kendy 1, Masiarik 1, Kmecík 1

Juventus Žilina – Bulowice (PL) 5 : 2

Finále:
Bytča – Turzovka 4:1
Góly: Mikoláš 1, Masiarik 2, Kendy 1

Ďalšie výsledky:
Turzovka – Dolný Kubín 1 : 0
Turzovka – Čadca 2 : 1
Dolný Kubín : Čadca 2 : 5

Mladí športovci tak úspešne reprezentovali naše mesto a na mestskom úrade ich prijal primátor mesta a poďakoval mladým športovcom, ako aj realizačnému tímu, Jozefovi Bologovi, Petrovi Kendymu a Ladislavovi Korčekovi za úspech na turnaji a reprezentáciu mesta.

Oslava storočnice bytčianskeho futbalu

V piatok 28. decembra 2012 sa v Sobášnom paláci v Bytči uskutočnil slávnostný galavečer. Konal sa pri príležitosti 100. výročia vzniku organizovaného bytčianskeho futbalu. Organizátormi podujatia bolo Mesto Bytča v spolupráci s FO Kinex Bytča.

Galavečerom sprevádzal športový komentátor Rudolf Vitos, ktorý na úvod dal slovo prezidentovi FO Kinex Bytča  Jozefovi Šelmekovi, primátorovi mesta Bytča  Miroslavovi Minárčikovi a viceprezidentovi SFZ, ktorý je zároveň aj predseda SsFZ Jozefovi Paršovi.
Po príhovoroch prišla na rad prvá dôležitá udalosť večera – krst publikácie ,, 100 rokov futbalu v Bytči“. Nové knižné dielo, ktorej autorom je Ján Matúšek ml., pokrstili stebielkami trávy z bytčianskeho štadióna.
Po krste knihy nasledovalo ocenenie SFZ in memoriam, ktoré odovzdal Jozef Paršo prezidentovi FO Kinex Bytča Jozefovi Šelmekovi.
Druhou dôležitou udalosťou večera bolo ocenenie zaslúžilých hráčov, trénerov a funkcionárov od SFZ, SsFZ a mesta Bytča. Ocenené osobnosti dekoroval okrem Jozefa Parša a Jozefa Šelmeka aj primátor mesta Bytča Miroslav Minárčik. Každý bol odmenený Ďakovným listom, kvetom, medailov, tričkom a knihou.
Najvyššie ocenenie SFZ za dlhoročnú hráčsku a funkcionársku prácu získal Miroslav Tichý, Jaroslav Cigánik a Dezider Horanský, ktorý je zároveň aj klubovým lekárom. Práve on si od prítomných hostí vyslúžil standing ovation.
Tretím dôležitým bodom programu bolo ocenenie hráčov, funkcionárov a trénerov od mesta Bytča – in memoriam a žijúcim. Ako prvým oceneným bol najstarší hráč a tréner František Daniš, ktorý si tiež od hostí vyslúžil standing ovation.
Galavečer spestrila svojím vystúpením kapela Alparola, ktorá na záver zahrala a zaspievala známu futbalovú pesničku: “Zelená je tráva …”
Posledné slovo galavečera  patrilo primátorovi, ktorý sa všetkým prítomným poďakoval a následne ich pozval na slávnostnú recepciu, ktorá sa konala v priestoroch Sobášneho paláca.

Ocenení SFZ – in memoriam

Ján Matúšek st. – dlhoročný obetavý funkcionár klubu od r. 1941 do r. 1967. Za toto obdobie vykonával funkcie jednateľa, zapisovateľa, matikára a tajomníka klubu.

Anton Medvedík – dlhoročný funkcionár a predseda klubu od r. 1961 do r. 1982. Pod jeho vedením sa Bytča po 17 – tich rokoch, v roku 1975, stala opäť účastníkom divízie

Miroslav Beníček – dlhoročný športový dopisovateľ, hlásateľ a funkcionár klubu, ktorý tieto činnosti vykonával viac ako 35 rokov

Jozef Feješ – začínal v našom klube ako hráč, neskôr od roku 1984 s prestávkami do roku 2005 pôsobil ako predseda a funkcionár klubu

Ocenení SFZ – žijúci

Miroslav Tichý – dlhoročný výborný futbalista nášho klubu (1971 – 1981) a dlhoročný tajomník, predseda a funkcionár klubu, s prestávkami od r. 1981 do r. 2010

Jaroslav Cigánik – dlhoročný funkcionár klubu, predseda TJ ZVL, predseda FO v rokoch 1975 – 1994

Dezider Horanský – na prelome 50 – tych a 60 – tych rokov minulého storočia, pôsobil ako hráč nášho klubu a od roku 1994 doteraz pôsobí ako funkcionár a klubový lekár  

Ocenení  SsFZ – žijúci

František Plach – výborný tréner ktorý naše mužstvo trénoval v divízii a II. SNL s prestávkami od r. 1980 do r. 1989, potom v jeseni 2001 a mužstvo viedol aj na jar a jeseň r. 2003. Napokon pomáhal v boji o záchranu v posledných kolách na jar r. 2010

Mikuláš Manda – odchovanec, dlhoročný hráč a výborný strelec, neskôr pôsobil v našom klube ako tréner mládeže aj ako tréner „A“ – mužstva dospelých

Ivan Kostelný – vynikajúci dlhoročný futbalista nášho klubu, neskôr pôsobil  v klube ako tréner mužstva dospelých. Ako hráč okúsil aj ligový chlebík v Sparte Praha

Jozef Šelmek – dlhoročný výborný hráč a strelec nášho mužstva, teraz pôsobí ako prezident nášho klubu a ešte aj ako aktívny hráč

Anton Školek – dlhoročný funkcionár, podporovateľ níšho klubu a predseda klubu v rokoch 1994-2001

Vladimír Klepáč – dlhoročný hráč – brankár nášho klubu a od roku 1988 do roku 2004 aj funkcionár, keď vykonával funkcie vedúceho mužstva, člena výboru a tajomníka klubu

Ocenení mestom – in memoriam

Ján Krkoška –  hráč
Dušan Ostrochorský – hráč
Vincent Dančík – hráč a tréner
Alojz Boko – hráč a tréner
Karol Sedlák – hráč a tréner mládeže
Jozef Leština ml. – hráč a tréner mládeže
Jozef Borák – hráč, tréner a funkcionár
Igor Letrík – hráč a tréner
Július Laurenčík –  funkcionár
Jaroslav Smatana –  funkcionár
Pavol Demanko –  funkcionár

Ocenení mestom – žijúci

František Daniš – najstarší hráč a tréner, aktívny futbalista
Ján Mikolášik – hráč a tréner
Karol Novotný – hráč v r. 1942 vybojoval postup do divízie
Jaroslav Šúkala – hráč a tréner
Pavol Ďurdík – hráč
Jozef Kováčik – hráč
Vladimír Suchomel – hráč
Viktor Židek – hráč a funkcionár
Jozef Bacony – hráč a funkcionár
Pavol Daniš – hráč
Jozef Šelmek – hráč
Anton Ficek – funkcionár
Ján Šimoník – hráč a tréner
Jozef Raždík – hráč a funkcionár
Stanislav Hozdek – hráč
Stanislav Gabaj – hráč
Milan Zátek st. – hráč a tréner
Anton Mintál – hráč
Emil Kincl – hráč
Miloš Gero –  funkcionár
Jozef Voloník – funkcionár
Ján Škulavík – tréner a funkcionár
Milan Zvarík – hráč a tréner
Jozef Trnovec – hráč
Peter Minarčík – hráč

História

História futbalu v Bytči je naozaj pestrá. Futbal prežil roky bohaté na úspechy, ale aj roky trpké, keď sa musel boriť s následkami živelných pohrôm, ťažkým obdobím dvoch svetových vojen či s nedostatkom finančných prostriedkov. Napriek všetkému však prežil, najmä vďaka obetavým dobrovoľným funkcionárom, verným fanúšikom a samozrejme i generáciám futbalistov.

Prvé zachované správy hovoria, že už v r. 1908 – 1910 sa v Bytči začína hrať neorganizovaný futbal. Medzi prvých futbalistov ešte v jedenástke bez klubového názvu patrili František Gruber, Ladislav Lang, Róbert Behrík, Rudolf Dubnicay, Ernest Horn, Michaelli, Štrupl, Džudži, Kubiš, Plechársky, Zajíček a Pešo. Trénerom mužstva sa stal Štrupl, pôvodom Čech, čo sa prejavilo aj na dresoch – hráči mali na nich vyšitú slávistickú hviezdu. Priekopníkom prvého futbalového diania bol Ján Hlucháň, ktorý za svoje peniaze objednal i prvú futbalovú loptu. Začínalo sa hrávať na Rajčuli a Pri lipkách.

V r. 1912 zakladajú bytčianski študenti svoj vlastný futbalový klub Nagybittsei Footbal Club, ktorého prvým predsedom sa stal JUDr. Pokorný. Za klubové farby si zvolili bielu a čiernu.
V r. 1912 – 1914 sa NFC nezúčastňoval žiadnych súťaží, hrávali sa iba priateľské zápasy.

Športový život v Bytči sa úplne pretrhol v rokoch prvej svetovej vojny. Takmer všetci futbalisti museli narukovať a niektorí sa nevrátili. Ďalší sa vrátili s podlomeným zdravím či trvalými následkami. Tu sa končí prvá etapa vývoja futbalu v Bytči, obdobie r. 1908-1918.

Po skončení vojny, na jar r. 1919, sa zakladá Športový klub Slovan. Začiatky boli veľmi ťažké. Následky vojny bolo cítiť na každom kroku, ale zásluhou funkcionárov, športovcov a mecenášov klubu sa začalo s budovaním nového ihriska na pozemkoch Lothara Poppera na Sihoti pri Váhu. Celý areál oplotili dreveným plotom a postavili aj jednoduché šatne. Pomaly začínali na futbal chodiť aj diváci, ktorých sa pri zápasoch stretávalo na ihrisku okolo 200.
Potešiteľné napredovanie klubu a pekné perspektívy sa skončili r. 1925. Roky 1925 – 1927 znamenali v dejinách bytčianskeho futbalu stagnáciu. Príčin bolo niekoľko. Viacerí členovia odišli a v auguste 1925 všetko zničila povodeň. Oživenie činnosti nastáva v závere r. 1927, keď sa z vojenčiny vrátili viacerí odchovanci. Dušou klubu bol v r. 1928 – 1932 Ladislav Prítel, ktorý sa stal konateľom. Zostavil futbalové mužstvo, ktoré v r. 1929 – 1931 dosahovalo naozaj výborné výsledky.

Ďalšou etapou bytčianskeho futbalu je obdobie r. 1932 – 1946. Do r. 1932 sa hral futbal na Sihoti, pozemok však klubu nepatril. Vedenie sa preto r. 1933 rozhodlo pre ihrisko na pozemku Pri lipkách povyše novovybudovanej plavárne, ihrisko však bolo ďaleko od mesta. Odchodom kvalitných a starších hráčov sa klub dostal do zlej situácie. Vytvorením nového klubu Rapid, v ktorom hrávali robotníci zo zápalkovej továrne, dosť utrpel. Rapid založili r. 1935. Hráči tohto klubu hrávali najčastejšie na Rajčuli proti futbalistom z okolia. Spočiatku to boli iba priateľské stretnutia, ale od r. 1936 až do r. 1939 hrávali v prvej skupine žilinských maloklubov.

V r. 1936 sa uskutočnilo Xl. valné zhromaždenie ŠK Slovan, na ktorom predseda Hunčík konštatoval, že ihrisko je vybudované. Bolo to obdobie poznačené ťažkým položením klubu. Predsedu a výbor čakalo oživovanie činnosti, preto vedenie rozhodlo, že ihrisko musí byť v meste. Až v r. 1940 sa podarilo získať pre klub pozemok, na ktorom je terajšie ihrisko. V tomto období zostúpil bytčiansky futbal na najnižší stupeň svojej dvadsaťpäťročnej existencie. Vážne sa hovorilo o likvidácii klubu, ktorý sa musel zlúčiť s druhým miestnym klubom Rapid. Takto zlúčené kluby dostali názov ŠK Veľká Bytča. Tento názov sa však uchoval iba necelé 2 roky a v r. 1940 sa klub vrátil opäť k pôvodnému názvu.

Vybudovala sa hracia plocha, oplotenie ihriska, postavila sa tribúna, kabíny a sociálne zariadenia pre hráčov, rozhlasové zariadenie a hodiny ukazujúce čas a stav stretnutia. Krytá tribúna pre 200 sediacich divákov stála na mieste, kde je vybudovaná súčasná moderná tribúna pre viac ako 1000 divákov. V tomto období nastáva i vzostup bytčianskeho mužstva a v r. 1942 sa prebojovalo do divízie. Bytču zaradili do severovýchodnej skupiny a pre priateľov bytčianskeho futbalu nastal naozajstný sviatok. Priemerné návštevy na týchto stretnutiach sa pohybovali od 700 do 900 divákov a návštevnosť tvorila zdroj príjmu spolu s príspevkami firiem a priaznivcov. Prvý ročník účinkovania v divízii bol naozaj pozoruhodný. Mužstvo skončilo na piatom mieste. V druhom ročníku skončila Bytča na ôsmom mieste a v treťom sa súťaž neodohrala pre vojnové udalosti v r. 1944 – 1945.

V r. 1949 sa zmenil názov ŠK Slovan na Sokol Presná mechanika a r. 1953 na Spartak Bytča, predchodcu dnešného FO Kinex Bytča. V r. 1957 – 1958 sa však dostáva futbal v Bytči opäť do krízy. Mužstvo vypadlo z divízie a napokon skončilo až v ll. triede.

Od r. 1975 do r. 1983 hrala Bytča stredoslovenskú divíziu, resp. ll. slovenskú národnú futbalovú ligu. V ročníku 1982 – 1983 mužstvo skončilo opäť v krajskom majstrovstve, no po roku sa vrátilo naspäť do druhej ligy. Od súťažného ročníka 1984 – 1985 až po r. 1992 hrala Bytča druhú slovenskú národnú futbalovú ligu.

V r. 1992 – 1993 sa v bytčianskom futbale udiali organizačné zmeny. V r. 1993 sa oddelil futbalový oddiel od Telovýchovnej jednoty Kinex Bytča. Bol zvolený nový výbor na čele s Miroslavom Tichým. V druhej polovici r. 1994 nastala opäť zmena, keď predseda Miroslav Tichý odišiel z výboru. Novým predsedom sa stal JUDr. Anton Školek. Zmena sa prejavila na výsledkoch sezóny 1995 – 1996, keď mužstvo skončilo na treťom mieste.

Po skončení sezóny 1995 – 1996 správna rada vytvorila B-mužstvo. Jeho domovom sa stal športový areál v Hliníku.

Po úspešných piatich rokoch, keď futbalisti Bytče boli vždy medzi prvou trojicou v treťoligovej tabuľke a bojovali o postup do vyššej súťaže, prišla krízová sezóna 1999 – 2000. V ročníku 2000- 2001 odišli viacerí hráči základného kádra. Prejavilo sa to v konečnom umiestnení po jesennej časti. Na sklonku roka sa vzdal funkcie JUDr. Anton Školek, ktorý 5 rokov úspešne riadil bytčiansky futbal, a s ním odišli i ďalší členovia výboru a úspešný tréner Milan Zvarík. Zostávajúci členovia požiadali Miroslava Tichého, aby sa vrátil do výboru futbalového oddielu. Bolo potrebné zabezpečiť financie i trénera, ktorý by zachránil A-mužstvo v tretej lige. V januári 2001 zvolili nový výbor futbalového oddielu. Jeho predsedom sa stal Miroslav Tichý.

Výkony sa postupne zlepšovali a podarilo sa zabezpečiť účasť v ďalšom ročníku tretej ligy. V sezóne 2000 – 2001 nemožno obísť bez povšimnutia veľký úspech najmladších bytčianskych futbalistov. Mladší a starší žiaci pod vedením trénerov K. Sedláka a M. Koniara postúpili do prvej futbalovej slovenskej ligy, skupiny stred, kde úspešne odohrali celú sezónu.

Vo futbalovej sezóne 2001 – 2002 prišiel futbalový oddiel s iniciatívou založenia prípravky pre deväť- až dvanásťročných chlapcov, ktorí by mali záujem hrať futbal. V minulosti sa táto forma prípravy mladých hráčov osvedčila a oddiel vychoval niekoľko dobrých futbalistov. Najmladšia generácia je zárukou, že organizovaný futbal má budúcnosť a futbal v Bytči nezanikne. Stále je dosť obetavých a nadšených ľudí verných odkazu tých, ktorí ho pred deväťdesiatimi rokmi zakladali.

V Bytči začínali hráči, ktorí sa neskôr presadili v najvyšších súťažiach. Boli to František Daniš, Jozef Dubnicay, Ivan Kostelný, Felix Mišutka, Pavol Bajza, Ján Mikolášik, Milan Rosina, Milan Rovňan, Peter Špánik, Július Weibel, Miloš Manda, Marián Levko, Milan Zátek a Jozef Gálik. Mesto reprezentovali nielen hráči, ale aj rozhodcovia. Najskôr to bol Ivan Placek, rozhodca FIFA a UEFA, v súčasnosti je to Miroslav Minarčík, ktorý figuruje na listine hlavných extraligových rozhodcov.

Mesto Bytča informuje

Podnety občanov

podnety občanov